Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında, öğretmen atamalarında mülakat yapılacağını açıkladı. Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaadinin aksine, mülakatın kaldırılmayacağını ve öğretmen seçiminde mülakatın önemli bir yöntem olduğunu belirtti.

41'inci Balkan Matematik Olimpiyatı'nda Türkiye Birinci 41'inci Balkan Matematik Olimpiyatı'nda Türkiye Birinci

Bakan Tekin, öğretmenlerin seçiminde en iyi ve en donanımlı adayları belirlemenin öncelikli olduğunu vurgulayarak, "Mülakatın doğru bir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Asgari ölçüde müdahale etmekle beraber, bu süreci işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla bağımsız bir komisyon üzerinden yönetiyoruz," dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaadi ve önceki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in "mülakatın kalkacağı" yönündeki açıklamalarıyla çelişen bu karar, kamuoyunda tartışmalara neden oldu. 

Tekin'in yayında gündeme dair yaptığı önemli açıklamalardan öne çıkanlar ise şöyle:

'ÖĞRENCİLERİMİZ TEDİRGİN OLMASIN'

Tekin, öğrencilerin tedirgin olmaması gerektiğini, öğretmenlerin çeşitli kademelerde görev yaptığını, bu nedenle ÖSYM'nin soru hazırlama ekibine bakanlık öğretmenlerinin dahil edilmesini istediklerini ifade etti. "Üniversite sınavında sorulacak soruların tamamı, bizim size dağıttığımız ders kitaplarından ve müfredattan çıkacak. Öğrencilerin tedirgin olmaları için bir sebep yok. Soruları hazırlayan ekipte bakanlığımızın öğretmenleri de yer alacak," diye konuştu.

Bakan Tekin ayrıca, öğrencilerin ek kaynaklara ihtiyaç duymadan ders kitaplarını takip etmeleri gerektiğini belirtti. Öğrencilere yönelik ek destek gerekmesi durumunda, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının (DYK) talep edilebileceğini söyledi.

'LGS TAKVİMİNDE DEĞİŞİKLİK YOK'

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav takviminde bir değişiklik olmayacağını da açıklayan Tekin, sınavın 2 Haziran'da gerçekleştirileceğini belirtti. "Şu anda bir değişiklik yok. Sınavlar her yıl olduğu gibi yine kendi okullarında değil farklı okullarda yapılacak," dedi.

'YER DEĞİŞKLİĞİ MEVZUATINA YENİ HÜKÜM'

Öğretmenlerin şiddetle karşılaştığında yer değişikliği taleplerinin karşılanabilmesi için yönetmelikte yeni hükümler koyacaklarını açıklayan Bakan Tekin, "Bu türden şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalan öğretmenler, kadrolarını başka bir okula aktarabilecekler," diyerek müjde verdi.

Editör: Nigar Topcu