SON DAKİKA! Merkez Bankası'ndan faiz kararını açıkladı SON DAKİKA! Merkez Bankası'ndan faiz kararını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kredi kartı taksitleri konusundaki açıklamaları, kamuoyunda büyük bir tartışma yarattı. Şimşek, katıldığı bir programda uzun yıllarını yurt dışında geçirdiğini ve kredi kartı taksit uygulamalarının yabancı olduğunu belirterek, şu sözleri dile getirdi:

"Yıllarca ben batıda yaşamış bir insanım. 10 yıl İngiltere'de yaşadım, işte Amerika'da, bir sürü Avrupa ülkesinde. Yani dünyanın başka bir ülkesinde ben şu kredi kartına taksit meselesini bilmiyorum. Böyle birşey yok yani."

Ayağınızı Yotganınıza Göre Uzatın!

Şimşek sözlerine "Bazen bana soruyorlar, hani bir şeyler satın aldığımda kredi kartıyla... diyorlar ki; kaç taksit yapalım falan? Ben şok oluyorum. Çünkü böyle bir şeye aşina değiliz. Şimdi bizde böyle tuhaf bir uygulama var. Bizim için önemli olan tüketicimizin, ailelerimizin ayaklarını mümkün olduğunca yorganına göre uzatması. Nasıl ki biz kamuda bunu başarmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince. Vatandaşlarımızın da imkanları çerçevesinde borçlanması, imkanları çerçevesinde tüketmesini arzuluyoruz. Yani bir anlamda biz makro ihtiyati tedbir peşindeyiz." şeklinde devam etti.

Bakan Şimşek'e Tepki Yağdı

Bu sözleriyle, Türkiye'deki kredi kartı taksit uygulamalarının yabancı ülkelerde yaygın olmadığını ve bu uygulamanın Türkiye'de nasıl bir anomali olduğunu vurgulayan Şimşek, vatandaşların tüketim alışkanlıklarını gözden geçirmeleri gerektiğini savundu. Ayrıca, kamuda yapılan harcamaların kısıtlanması ve vatandaşların harcamalarını gelir düzeylerine uygun olarak yapmaları gerektiğini belirtti.

Mehmet Şimşek'in geçmişte yaptığı ve tekrar gündem olan bu açıklamaları, sosyal medyada ve kamuoyunda yoğun bir tepkiyle karşılandı. Birçok vatandaş, Şimşek'in ülke şartlarını anlamadığını ve Türkiye'deki tüketici alışkanlıklarını göz ardı ettiğini ifade etti. Gelen tepkilerde özellikle, kredi kartı taksit uygulamalarının Türkiye'de ekonomik dengelerin korunması adına önemli bir araç olduğu ve tüketici haklarını desteklediği görüşü hakim oldu.

Kredi kartı taksit uygulamaları konusu, Türkiye'de ekonomi ve tüketici davranışlarıyla yakından ilgili bir mesele olarak önemini koruyor. Mehmet Şimşek'in açıklamaları, bu konuda daha geniş bir kamuoyu tartışması başlatmış durumda. Türkiye'de tüketici hakları ve ekonomik denge arasındaki hassas denge, ilerleyen süreçlerde de tartışılacak ve geliştirilecek konular arasında yer almaya devam edecek gibi görünüyor.

Editör: Nigar Topcu