Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Pekin temaslarının ardından Doğu Türkistan'a gerçekleştirdiği ziyaretle gündeme bomba gibi düştü. Fidan, 2012 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından 12 yıl sonra Doğu Türkistan’a ziyaret yapan ilk Türk yetkili olarak tarihe geçti.

Tarihi Şehirler İçin Ezber Bozan Sözler

Çin’deki temasları sırasında "Kâşgar ve Urumçi kadim Türk ve İslam şehirleridir" ifadelerini kullanan Bakan Fidan, ziyaretlerinde taktığı gök bayraklı kravatla ince mesajlar verdi. Doğu Türkistan bayrağı renginde kravat takarak dikkat çeken Fidan, hem görünümüyle hem de sözleriyle önemli mesajlar iletti.

63605 (3)

Sosyal Medyada Etkileyici Paylaşım

Fidan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Uzun yıllardır, Türk İslam medeniyetinin kuruluşuna katkı veren pek çok tarihi şehri ziyaret etme fırsatım oldu." dedi. Fidan, Maveraünnehir ve Fergana Vadisi’nin şehirlerini, tarihi Horasan kentlerini ve diğer coğrafyalardaki Selçuklu şehirlerini defalarca gördüğünü belirtti.

63605 (2)

İçimde Ukde Olarak Kalan Şehirler

Fidan, "Urumçi ve Kaşgar, içimde hep ukde olarak kalmıştı. Nihayet, Çin’deki temaslarım vesilesiyle bu iki kadim şehri de ziyaret ettim." sözleriyle bu ziyaretin kendisi için ne denli önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, ünlü eser "Kutadgu Bilig" hakkında, "Kitabın adını Kutadgu Bilig koydum. Okuyana kutlu olsun ve ona yol göstersin. Ben sözümü söyledim ve kitabı yazdım. Bu kitap uzanıp her iki dünyayı tutan bir eldir" ifadeleriyle tanınan büyük alim Yusuf Has Hacib'in aziz ruhuna Fatiha okuduğunu belirtti. "Allah bütün alimlerimize rahmet eylesin" diyerek sözlerini noktalayan Fidan, Doğu Türkistan ziyaretinde tarihi ve kültürel bağları bir kez daha vurguladı. Bu ziyaret, hem içerdiği mesajlar hem de tarihi anlamıyla uzun süre konuşulacağa benziyor.

İlahiyatçı Yusuf Kavaklı son yolculuğuna uğurlandı İlahiyatçı Yusuf Kavaklı son yolculuğuna uğurlandı

Editör: Nigar Topcu