AK Parti kurmayları en düşük emekli maaşının artırılması için yoğun çalışmalar yürütüyor. Ekonomi çevrelerinden edinilen bilgilere göre, mevcut durumda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşının 12 bin TL'ye çıkarılması hedefleniyor.

Yaklaşık 3 milyon emekli şu anda 10 bin TL maaş alıyor. EKONOMİ’nin edindiği bilgilere göre; AK Parti'nin formülü, en düşük emekli maaşını 10 bin TL'den 12 bin TL'ye çıkarmak. Altı aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte, en düşük emekli maaşı alanlar yüzde 24,73’lük zamdan yararlanamıyor. Bu nedenle, kök maaş üzerinden yapılan zam oranının en düşük emekli maaşı alanlara yansımaması sorununu çözmek amacıyla AK Parti harekete geçti.

Mali Rapor Hazırlanıyor

AK Parti yönetimi, en düşük emekli maaşının en az 12 bin TL olmasıyla ilgili hazırladığı raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Erdoğan’ın onay vermesi halinde, çalışma hızlıca Meclis gündemine taşınacak ve temmuz ayı içinde Meclis’te kabul edilecek. AK Parti kurmayları, ilgili bakanlıklardan en düşük emekli maaşı ile ilgili mali raporlar da talep etti.

Altın ne kadar oldu? Dolar ve Euro ne durumda? 17 Temmuz 2024 döviz kurları Altın ne kadar oldu? Dolar ve Euro ne durumda? 17 Temmuz 2024 döviz kurları

Geniş Kapsamlı Düzenleme Yapılacak

Yapılacak artışın kaç emekliyi kapsayacağı ve maliyetinin ne olacağına ilişkin raporlar Erdoğan’a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılının "emekli yılı" olacağını daha önce duyurmuştu. 25 Ocak’ta en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye çıkarılmıştı. Söz konusu düzenleme Erdoğan’dan onay alırsa, 2024 yılı içinde en düşük emekli maaşı alanlara ikinci kez iyileştirme yapılmış olacak.

Editör: Nigar Topcu