Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sabah gazetesiyle yaptığı röportajda Türkiye'de ürün bolluğuna rağmen çiftçilerin toplayacak eleman bulamamasından yakındı. Bolat, "Ürün o kadar çok ki, çiftçi toplayacak adam bulamıyor. Ciddi bir eleman sıkıntısı var. Bu açık, yabancı işçilerle de kapatılamıyor. Örneğin bugün 25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz," dedi.

Fatih Altaylı'dan Sert Eleştiri

Bolat'ın bu sözleri üzerine gazeteci Fatih Altaylı, adeta bomba gibi patladı. Altaylı, "İyi hoş da, sizce bunlar itiraf değil mi! AKP’nin 'Biz Türkiye’de tarımı bitirdik' itirafı. 22 yıllık iktidar öylesine hatalı adımlar atmış, öylesine büyük yanlışlar yapmış ki, bugün dışardan gelen ve köle gibi çalıştırılan Afganlar ve Suriyeliler olmasa ülkede tarımsal üretim olmayacak. Peki, Afganistan karışmamış, ABD Afganistan’dan çekilmemiş olsa ve bunlar gelmese idi ne yapacaktınız?" şeklinde eleştirilerini dile getirdi.

Bakanlıktan Anında Açıklama

Ticaret Bakanlığı ise tartışmaların büyümesi üzerine hızlı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Bolat'ın sözlerinin çarpıtıldığını ve operatif bir şekilde sosyal medyada yayıldığını belirtti. Bakanlık, "Sayın Ticaret Bakanımızın limon fiyatı, eleman eksikliğinden toplanamadığı, tarım ve hayvancılıkta özellikle hasat zamanında eleman bulma ihtiyacını vurguladığı sözlerinin, çarpıtılarak ve gazetede yayınlandıktan 15 saat sonra, sosyal medyada bot hesaplar vasıtasıyla operasyonel amaçla servis edildiği gözlenmektedir," dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

Hatay'daki TOKİ konutlarında skandal: Bunlar insanları bir daha öldürecek Hatay'daki TOKİ konutlarında skandal: Bunlar insanları bir daha öldürecek

"Sayın Ticaret Bakanımızın bir gazeteciye telefonda, limon fiyatı, eleman eksikliğinden toplanamadığı, tarım ve hayvancılıkta özellikle hasat zamanında eleman bulma ihtiyacını vurguladığı sözlerinin, çarpıtılarak ve gazetede yayınlandıktan 15 saat sonra, sosyal medyada bot hesaplar vasıtasıyla operasyonel amaçla servis edildiği gözlenmektedir.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde güvenlik güçlerimizin kararlı mücadelesiyle terörün etkisi yok edilmiş ve bölge ekonomisi tarım ve hayvancılıkla yeniden canlanmıştır. Doğu Bölgelerimiz başta olmak üzere birçok ilimizde hayvancılık faaliyetleriyle iştigal edenler, çoban ihtiyacı olduğunu, ve eleman bulamadıklarından hareketle bu boşluğu ancak Afgan Çobanlarla doldurduklarını sıklıkla ifade etmektedirler.

Sayın Bakanımızın açıklamasında da bu bilgi ifade edilmiştir. Bu durumun piyasayı etkilediğinin altı çizilmektedir. Tamamen piyasa mekanizmasıyla ilgili bir sosyolojik tespit yapılmış olup, çoban istihdamı ile ilgili yapılan tespitleri içeren cümle bilinçli ve kasıtlı şekilde çarpıtılmaktadır. Gece gündüz ülkemizin ve halkımızın refahı ve esenliği için yapılan çalışmaları, kelime cımbızlama ve bağlamından kopararak istismar taktiği ile örtmeye kalkanlar beyhude çaba içindedir.

Sayın Ticaret Bakanımız, yanındaki resmi ve özel sektör heyeti ile beraber, Brüksel de bu sabah ve öğleden sonra Avrupa Birliği Komisyonu Başkan yardımcısı ve Komisyon yetkilileri ile bir yıllık gayret ve çalışmaların ürünü olarak, Türkiye-AB yüksek düzeyli ticaret diyaloğu toplantılarını başlatacak ve yürütecektir."

Editör: Nigar Topcu