Rusya'nın önde gelen şirketlerinden MNT-Aero'ya ait bir uçak Tver'de düştü ve olayda 10 kişi hayatını kaybetti. Uçakta bulunanlar arasında, bilinen bir paralı askeri şirket olan Wagner'in lideri Dmitriy Prigojin de bulunuyordu. Rus kaynaklar uçakta bulunan Prigojin'in öldüğünü doğrularken düşen uçağa dair net bilgi bulunmuyor. Bazı Rus kaynaklar uçağın düşürülmesini terör örgütü saldırısı olarak adlandırıp Ukrayna'yı sorumlu tutuyor. Wagner grubu ise ölüm haberi ardından Rus yönetimine tehditvari uyarılarda bulundu. Son olarak ise Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kremlin'e yola çıktığı bilgisi geldi.

Peki Wagner lideri Prigojin kimdir, Wagner liderine ne oldu?

Prigojin, 24 Haziran'da Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatmıştı. Ancak isyan Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'nun araya girmesiyle sona ermişti. Uçağın düşmesi ardından açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, "Rusya'da uçak kazasında ne olduğunu bilmiyorum ama şaşırmadım" dedi. Bu olayın arkasında Rusya Devlet Başkanı Putin'in olup olmadığına dair soruyu ise Biden, "Rusya'da Putin'in dahil olmadığı çok az şey var. Ancak bunun cevabını bilecek kadar bilgim henüz yok" şeklinde yanıtladı. 

Wagner lideri Dmitry Prigojin kimdir?

Dmitriy Prigojin, St. Petersburg'da doğdu ve güçlü bir işadamı olarak hızla yükseldi. İlk başlarda restoran işletmeciliğiyle başlayan kariyeri, daha sonra catering, savunma ve medya sektörlerinde de faaliyet göstermesiyle genişledi. Özellikle savunma sektöründe yaptığı işlerle tanınan Prigojin, Rusya Devlet Başkanı Putin'in en gözdelerinden biri olarak kabul ediliyordu, ta ki 24 Haziran'da Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatana kadar.

Prigojin'in en dikkat çeken projesi, "Wagner Grubu" olarak bilinen özel askeri şirket. Bu şirket, Rusya'nın çeşitli bölgelerinde askeri operasyonlara katılan paralı askerleriyle tanınıyordu. Aynı zamanda "girişimci oligark" olarak da adlandırılan Prigojin ayrıca, Rusya ile bağlantılı olduğu düşünülen, Wagner Grubu'nun hedef ülkelerdeki politik olaylarda etkili olduğu iddialarıyla da gündeme gelmişti.

Sosyal medyada yaptığı faaliyetlerle de geniş kitlelerin dikkatini çeken Dmitriy Prigojin, özellikle Internet Research Agency isimli şirketi aracılığıyla sosyal medya manipülasyonlarının yapıldığına dair iddialarla sık sık gündeme geliyordu. İnternet üzerinden propaganda yapmak, manipülatif bilgiler yaymak ve hedef ülkelerin seçimlerine müdahale etmekle suçlanan Prigojin'in şirketi, 2016 ABD başkanlık seçimlerine de müdahil olduğu iddialarıyla araştırmalara konu olmuştu.

Wagner isyanı neden oldu?

24 Haziran'da başlayan karışıklıklar ardından Prigojin ilk açıklamasını iki gün sonra yaparak, “Wagner'e bağlı savaşçılardan hiç kimse Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalamayı kabul etmedi. Yok olmamak için adalet yürüyüşü başlattık, onlar bize füzeyle saldırdı. Ölümlerden dolayı üzgünüz. Hedefimiz Putin’i devirmek değildi. Ukrayna’da hata yapanların hesap vermesini istiyoruz." demişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, ihaneti affetmeyeceğine dair açıklamaları ile gündem oldu.

Peki şimdi ne olacak?

Uçağın düşürülmesi ile birlikte işaretler olayın arkasında Putin'in olduğunu gösterse de tahminler bu saldırının üstlenilmeyeceği ve 'kaza araştırması' sonrası günah keçisi olarak Ukrayna'nın ilan edileceği yönünde. Bu süreçte Belarus'ta şimdiden ayaklanmış olan ve "Size tek bir şey söyleyebiliriz; biz başlıyoruz, hazırlanın" diyen Wagner taraftarlarının ise ne kadar ileri gideceği merak konusu.

Editör: Nigar Topcu