ABD'de üniversite kampüslerinde yükselen Filistin'e destek protestoları ve yaklaşan seçimler, Biden yönetimini İsrail'e yönelik bazı adımlar atmaya zorladı. ABD yönetimi, 7 Ekim'den bu yana ilk kez İsrail'e karşı bir hamle yaptı. İsrailli yetkililerin bildirdiğine göre, ABD geçen hafta İsrail'e gönderilecek bir mühimmat sevkiyatını durdurdu.

Bu gelişme, Columbia Üniversitesi'nde başlayan ve birçok üniversiteye yayılan Filistin'e destek gösterilerinin ardından geldi. CNN analisti Barak Ravid'in haberine göre, Başkan Joe Biden, İsrail'in desteklenmesine karşı olan Amerikalılar tarafından sert eleştirilere maruz kaldı. Şubat ayında İsrail'den, Gazze'de ABD yapımı silahların uluslararası hukuka uygun olarak kullanıldığına dair güvenceler sağlamasını istediği belirtildi. Mart ayında İsrail'in bu konuda imzalı bir güvence mektubu verdiği de ifade edildi.

Netanyahu hakkında tutuklama kararı! Savaş suçları iddiasıyla talep edildi Netanyahu hakkında tutuklama kararı! Savaş suçları iddiasıyla talep edildi

Editör: Nigar Topcu