Türkiye'nin Suriye'de Fırat Kalkanı operasyonu bölgesindeki el-Bab, Azez ve el-Rai yerleşim yerlerinde Türkiye karşıtı gösteriler başladığı belirtildi.Henüz resmi açıklama yapılmayan olaylarla ilgili gelişmeler ise sosyal medyaya yansımaya devam ediyor. Bazı görüntülerde Türk bayraklarının indirildiği, tahrip edildiği görülüyor. Kalabalığın indirilen bayraklar yerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı olarak bilinen üç yıldızlı bayrağı göndere çektiği görüntüler de yer alıyor.

Çanakkale'de 4,7 şiddetinde deprem: Ali Yerlikaya açıklama yaptı Çanakkale'de 4,7 şiddetinde deprem: Ali Yerlikaya açıklama yaptı

Öte yandan askerler ile göstericiler arasında gerginlik yaşandığı, yer yer havaya ateş açılarak kalabalığın dağıtıldığı da aktarılan bilgiler arasında. Bir başka görüntüde ise Türkiye'den giden bir araçtaki kişilerin darp edildiği görüldü. 


ANKARA-ŞAM NORMALLEŞME SÜRECİ GÜNDEMDEYKEN...

Gerginliğin çıkış sebebi olarak Kayseri'de yaşananlar gösterilse de videolardan birinde “Siz bizi Beşar Esad’a sattınız. İster misiniz bizde sizi PKK’ye satalım” diye bağırdığı bildiriliyor. 

Suriye'deki protestoların 2023 ortasında kesilen Türkiye-Suriye normalleşme süreci açısından yeni bir dönemin başlayabileceğine yönelik beklentilerin arttığı bir dönemde patlak vermesi ise dikkat çekti.

Son dönemde Suriye ile normalleşme adımlarının gelmesi bekleniyordu. AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç gün önce “Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıksa yine yapabiliriz. Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Biliyorsunuz ailece görüşmeye varana kadar sayın Esed’le geçmişte nasıl yaptıksa yeniden yapmamamız için bir sebep yok" demişti.

Öte yandan dün Kayseri'de yaşananların da bugün Fırat Kalkanı bölgesindeki gerginlikte etkiliği olduğu belirtiliyor. Suriye Geçici Hükümeti adlı oluşumun açıklamasında bu noktaya da işaret edilmesi dikkat çekti. 

SURİYE GEÇİCİ HÜKÜMETİNİN AÇIKLAMASI
Suriye Geçici Hükümeti adlı oluşum, bölgede yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkın, Türk ordusu ile Suriye Milli Ordusunun fedakarlıklarıyla inşa edilen mal ve kurumlara saldırmayı amaçlayan kışkırtıcı çağrılara uymaması" istendi.

Söz konusu oluşumun açıklamasında, tarih ve coğrafyanın, Türkler ile Araplar arasında yüzyıllar boyunca var olan kardeşliğe tanıklık ettiği belirtildi ve bölgenin yaşadığı tüm zorluklara rağmen bu kardeşliğin gelecek yüzyıllar boyunca da süreceği, bunun da iki halkın ortak kaderinin gereği olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Bu nedenle Suriye Geçici Hükümeti, katil Esad rejimi, müttefikleri ve terör örgütlerinin işlediği suçlardan kaçan Suriyeli mültecilere yönelik tüm aşırı görüşlü eylemleri kınamaktadır. Suriye Geçici Hükümeti, Türkiye'deki ve tüm sığınma ülkelerindeki Suriyelilerin korunmasının gerekliliğini vurgulamakta ve Türkiye İçişleri Bakanlığının saldırganlara karşı aldığı yasal adımları takdir etmektedir.

Suriye Geçici Hükümeti, özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkımızı, Türkiye ile Suriye halkları arasındaki mevcut ittifakı baltalamayı, Türk ordusu ile Suriye Milli Ordusunun fedakarlıklarıyla inşa edilen mal ve kurumlara saldırmayı amaçlayan kışkırtıcı çağrılara uymamaya çağırmaktadır. Suriye Geçici Hükümeti, bu olayların, devrim düşmanları tarafından Türk-Suriye ilişkilerine zarar vermek ve Suriye topraklarını terörizmden kurtarmada Suriye halkıyla çalışan Türk kardeşleri hedef almak için kullanılması tehlikesinin altını çizmektedir."

SINIR HATTI KARIŞTI

Sığınmacılara yönelik şiddet olaylarının patlak vermesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de kontrol ettiği bölgelerde Türkiye'ye karşı protestoların gerçekleştirildiği iddia edildi.

Bazı bölgelerde Türk bayraklarının indirildiği ve Türklere ait tırların taşlandığı öne sürüldü. El Rai'de PTT bürosunda çalışan Türklerin de çıkarıldığı iddialar arasında.

SINIR KAPILARI KAPATILDI

Yaşanan gerilimin ardından Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki tüm sınır kapılarını 2. bir emre kadar kapattığı belirtildi.

Bunun üzerine TSK ve Emniyet, bölgeye takviye kuvvetler gönderdi. TSK ve Emniyet'e ait araçlar, sınırdan geçerken görüntülendi.

Editör: Gülşah Yıldız