Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), turizm sektörünü canlandırmayı ve büyük bir gelir kaynağı elde etmeyi hedefleyerek kumarhaneleri yasallaştırmayı planlıyor. BAE, bu adımıyla Körfez bölgesinde bir ilke imza atacak. Yeni bir otorite kurularak piyango ve ticari oyun sektörü için düzenleyici bir çerçeve oluşturulacak.

ABD'li kumarhane şirketi Wynn Resorts, BAE'de 3,9 milyar dolarlık bir oyun tesisi inşa etmek için yatırım yapacaklarını ve yakın zamanda bir lisans almayı beklediklerini duyurmuştu.

Yeni düzenleme kapsamında kurulan düzenleyici kurulun başkanlığına Amerikan şirketi MGM Resorts International'ın eski CEO'su Jim Murren getirilecek. Oyun endüstrisinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Kevin Mullally ise düzenleyici faaliyetleri koordine edecek ve ulusal düzeyde lisansları yönetecek yeni kuruluşun icra kurulu başkanı olacak.

Bu adım, BAE'nin şeriat yasaklarını bir kenara bırakarak kumar oynamaya izin vermesi anlamına gelecek. Şu anda ülkede kumar oynamak yasaklanmış durumda ve para cezası veya hapis cezası ile cezalandırılıyor. BAE, turizm konusunda Körfez bölgesindeki rakipleriyle rekabet etmeye çalışmakta ve kumarhanelerin açılmasıyla turizm sektörünü canlandıracağı ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağı öngörülüyor.

BAE'nin yılda 6,6 milyar dolarlık oyun geliri elde edebileceği konuşuluyor. 

Donald Trump'dan flaş açıklama: Seçilirsem ülkeye sokmayacağım Donald Trump'dan flaş açıklama: Seçilirsem ülkeye sokmayacağım

TÜRKİYE İLE BAE ARASINDA 50 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Bir dönem 15 Temmuz darbe girişiminde sorumlu tuttuğumuz BAE’nin Türkiye ile olan ilişkileri de son dönemde toparlandı. İki ülke arasında ciddi ticari ortaklık adımları atıldı..

Türkiye ile BAE arasında geçtiğimiz temmuz ayında muhtelif sektörlerde 13 belge imzalanmış ve varılan anlaşmaların toplam tutarının 50,7 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı  Mehmet Şimşek ise anlaşmalarla ilgili “BAE’nin Türkiye’ye devam eden güçlü desteği için minnettarız” ifadesini kullanmıştı.