Kral Charles'ın çerecilik adına, enerji tasarrufu sağlamak amacıyla Buckingham Sarayı'ndaki havuzun sıcaklığını düşürme kararı aldığı ortaya çıktı. 

Ancak, bu haberlere karşılık Kral Charles'ın iklim değişikli aktivistlerinin karşı durduğu özel jetlerle seyahat ettiği eleştirisi getirildi; saraydaki gereksiz ışıkların kapatılmasını ve soğuk ortamlarda yaşamayı tercih ettiği de belirtildi.

Independent Türkçe’nin Times’a dayandırdığı haberine göre kraliyet kaynakları, Charles’ın bu kararının ardından havuzda vakit geçiren saray çalışanlarının soğuk suda üşüdüklerini söyledi. Saraydan bir kaynak, “Havuzu kullanan birkaç kişi suyun ısısının düştüğünü ve alıştıklarından biraz daha soğuk olduğunu söyledi. Onlara suyun ısısının bizzat Kral’ın talimatıyla düşürüldüğü söylendi” ifadelerini kullandı.

Enerji tasarrufu için saraydaki gereksiz ışıkların kapalı tutulmasını da isteyen Kral Charles’ın çok soğuk ortamlarda yaşamayı sevdiği de biliniyor. Konuyla ilgili konuşan bir kaynak, “Bir ateş yakılması için çok iyi bir sebep olması gerektiğini düşünüyor ve dışarıda hava ne olursa olsun bir odayı neden ısıtmak istediğiniz bilmek istiyor. Bunu israf olarak görüyor” dedi.

Öte yandan Kral Charles’ın haftada bir gün kendisine vegan yemekler pişirecek özel bir aşçı arayışında olduğu belirtildi. Times’a konuşan bir kraliyet kaynağı, “Charles haftada bir gün vegan diyet yapıyor ve çevresel nedenlerle et, balık ve süt ürünü tüketmiyor. Ayrıca kraliyet üyelerinin enerji kullanımlarını düşürme hedefini son yıllarda bir öncelik haline getirmiş durumda” dedi.

Futurism isimli site, iklim değişikliğiyle mücadele için havuz suyunun ısısını düşüren Kral Charles’ın özel jetlerle seyahat ettiğine dikkat çekti.