Rusya'nın Ukrayna'nın işgali nedeniyle yaşanan 'gıda krizi' riski nedeniyle oluşturulan Tahıl Koridoru ile ilgili açıklama geldi. AFP'de yer alan habere göre Rusya, tahıl koridoru anlaşmasının 2 ay uzatılmasını kabul etti.

Bakan Akar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 'Tahıl girişiminin tarafları BM, Ukrayna ve Rusya ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Tüm tarafların katkısıyla tahıl girişiminin devam edeceğini temenni ediyor ve bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz' açıklamasında bulunmuştu.

18 MART'TA DOLUYORDU

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan 'gıda krizi' riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye'nin çabalarıyla oluşturulan 'Tahıl Koridoru'nda süre 18 Mart'ta doluyordu. Rusya yeni bir açıklama yaparak bu sürenin 2 ay daha uzatıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile başkent Kiev'de düzenlenen ortak basın toplantısında, 'Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yenilenmesinin kritik öneme sahip olduğunun altını çiziyorum' demişti.

Erdoğan'ın zaferine dikkat çeken yorum: Türkiye için kötü; bizim için iyi Erdoğan'ın zaferine dikkat çeken yorum: Türkiye için kötü; bizim için iyi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 'Karadeniz Tahıl Girişimi, Türkiye ve BM'nin desteğiyle Ukrayna ile Rusya'nın küresel gıda güvenliğini iyileştirme ihtimalini ortaya koydu' ifadelerini kullanmıştı.