Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya'nın geçen yıl Ukrayna'yı tam kapsamlı işgalinden bu yana İsveç'e yaptığı ilk ziyaret olan Cumartesi günü İsveç'e gitti.

İsveç hükümeti, Zelenskyy'nin Stockholm'ün yaklaşık 120 kilometre (75 mil) batısındaki başbakanın resmi yazlık konutu olan Harpsund'da yetkililerle görüşeceğini söyledi. Ayrıca bölgedeki bir sarayda İsveç Kralı Carl XVI Gustaf ve Kraliçe Silvia ile görüşecek.

İsveç, Rusya'ya karşı savaşta Ukrayna'yı silah ve diğer yardımlarla desteklemek için uzun süredir devam eden askeri uyumsuzluk politikasını terk etti. Hükümet, İsveç'in Ukrayna'ya Archer topçu birlikleri, Leopard 2 tankları, CV-90 piyade savaş araçları, el bombası fırlatıcıları, tanksavar silahları, mayın temizleme ekipmanı ve mühimmat dahil olmak üzere 20 milyar kron (1,7 milyar avro) askeri destek sağladığını söyledi. İsveç de NATO üyeliği için başvurdu ancak hala ittifaka katılmayı bekliyor.

İçişleri Bakanı Ihor Klymenko, Zelenskyy'nin İsveç'e vardığı sırada Ukrayna'nın kuzeyindeki aynı adı taşıyan eyaletin bölgesel başkenti Chernihiv şehir merkezine bir Rus füze saldırısında yedi kişinin öldüğü ve 90 kişinin de yaralandığını söyledi. Ölenler arasında 6 yaşındaki bir kız çocuğu bulunurken, yaralananlar arasında 12 çocuk da bulunuyor.

Zelenskyy, aralarında tiyatro ve üniversitenin de bulunduğu binalara isabet ettiğini söylediği saldırıyı kınadı.

Editör: Amine Ebrar