Putin'e tutuklama kararı! Uluslararası Ceza Mahkemesi açıkladı

Uluslararası Ceza Mahkemesi 1 yılı aşkın süredir Ukrayna'yı işgal eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e savaş suçu işlediği iddiasıyla tutuklama kararı çıkardı. Rusya Dışişleri Bakanlığı karara ilişkin yaptığı açıklamada 'Uluslararası Ceza Mahkemesi kararlarının hukuki açıdan da dahil olmak üzere ülkemiz için hiçbir anlamı yok.' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna’da işlenen savaş suçlarından sorumlu olduğu iddiasıyla tutuklama emri çıkardı. UCM, Ukrayna’ya yönelik ilk tutuklama emrinde, Putin’in yasadışı bir şekilde çocukların sınır dışı edilmesi ve insanların Ukrayna topraklarından Rusya’ya yasadışı bir şekilde nakledilmesi şüphesiyle tutuklanması çağrısında bulundu. Mahkeme, Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova için de aynı suçlamalarla tutuklama emri çıkardı.

"HİÇBİR ANLAMI YOK"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, kararın ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Uluslararası Ceza Mahkemesi kararlarının hukuki açıdan da dahil olmak üzere ülkemiz için hiçbir anlamı yok. Rusya, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü’ne taraf değildir ve buna göre hiçbir yükümlülüğü yoktur" dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN