Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman: İsrail ile normalleşiyoruz Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman: İsrail ile normalleşiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vilnius'taki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Litvanya Cumhuriyeti'ne gitti.

Erdoğan, LIETXPO Sergi ve Kongre Merkezi’nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’la bir araya geldi.

Liderler kritik zirvede İsveç’in NATO üyeliğini görüşecek. Litvanya'ya hareket etmeden önce Ankara'da açıklamalarda bulunan Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin, "İsveç'in de altına imza attığı sözleşmeye uymasını bekliyoruz. Ben de bu akşam NATO Genel Sekreteri ve İsveç Başbakanı ile görüşeceğim." demişti.

Erdoğan, "İsveç'in terör örgütü PKK konusundaki tutumu aşikar. NATO üyeliği konusunda nasıl bir tutum sergileyeceksiniz?" sorusunu ise, "Bu konuda nihai karar TBMM'ye ait. TBMM'den geçmedikten sonra ben dedim oldu diyemeyiz" yanıtını vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca "Türkiye'yi AB'nin kapısında 50 yılı aşkın süredir bekletenlere buradan sesleniyorum, Türkiye'nin önünü açın biz de İsveç'in önünü açalım." dedi.