Kuzey Kore lideri Devlet Başkanı Vladimir Putin ile zirveye giderken Kim Jong Un'u taşıyan kurşun geçirmez tren Rusya sınırını geçti.

Rus medyası, Vladivostok'un bulunduğu uzak doğu bölgesi Primorye'de kuzeye giden yeşil-altın renkli trenin videosunu yayınladı.

Videodaki yeşil ve altın renkli trenin, Kuzey Kore'nin devlet medyası olan Kore Merkezi Haber Ajansı tarafından Pazartesi günü yayınlanan görüntülerle eşleştiği görüldü.

Kremlin Pazartesi günü Putin'in ekonomik bir forum için Vladivostok'a gideceğini duyurdu. Ofis, iki liderin önümüzdeki günlerde bir araya geleceğini söyledi ancak zirvenin zamanlaması veya yeri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletlerde konuştu: Açlıkla mücadele mesajları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletlerde konuştu: Açlıkla mücadele mesajları

ABD'li yetkililer, iki ülke arasında Kuzey Kore'nin Rusya'ya silah tedarikine yönelik olası bir plan hakkında görüşmelerin ilerlediğini söyledi.

Güney Koreli bir yetkili, Kim'in treninin Pazar günü Pyongyang'dan ayrılarak Başkan Vladimir Putin ile planlanan toplantı için Rusya'ya doğru yola çıktığını söyledi.

"Değerli Yoldaşımız Kim Jong Un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine Rusya'yı ziyaret edecek. Ziyaret sırasında Putin'le görüşecek ve bir zirve düzenleyecek."

Güney Koreli yetkililer, trenin Vladivostok'a kadar olan yaklaşık 683 mil mesafeyi yaklaşık 20 saat içinde kat etmesinin beklendiğini, Rusya-Kuzey Kore sınırında uzun bir molayı da içeren bir zaman çizelgesinde, Rus demiryolu raylarına uyacak tekerleklere geçiş yapılması gerektiğini söyledi.

Kim, 2011'de iktidara geldiğinden bu yana Kuzey Kore'den nadiren ayrıldı. En son belgelenen uluslararası gezileri, o zamanki Başkan Donald Trump'ı ziyaret etmek için sınırı aştığı ve trenle Rusya'ya gittiği 2019 yılındaydı.