Kritik gündem maddeleri ile yılın ilk MGK toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda terörle mücadele, Yunanistan'ın silahlanma politikası, İsveç'te Türkiye'ye yönelik gerçekleştirilen dini ve milli provokatif eylemler ve tahıl koridoru gibi önemli başlıkların değerlendirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kritik gündem başlıkları ile yeni yılda ilk kez toplandı. toplantı 3 saat 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki MGK toplantısında, Yunanista'ın silahlanma ve Ege'de provokasyon eylemleri, Rusya-Ukrayna Savaşı ile tahıl koridoru meselesinde Türkiye'nin rolü, İsveç'te Türk Konsolosluğu önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konusunun ele alındı.

MGK bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

Toplantıda 2002 yılında milli güvenliğimiz açısından önem arz eden siyasi askeri ve iktisadi gelişmeler tüm yönleriyle değerlendirişmiş 2023 yılında karşı karşıya kalınması muhtemel meseleler ile bu çerçevede yürütülecek faaliyetler ve alınacak tedbirler müzakere edilmiştir

NATO ittifakına katılmak isteyen devletlerin müttefiklik hukukuna ve ruhuna uygun hareket etmeleri gerektiğinin altı çizilmiştir.

(Yunanistan kışkırtıcı eylemleri) Türkiye'nin milli güvenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye müsaade edilmeyeceği kuvvetle vurgulanmıştır.

İslam karşıtı ırkçılığın bir tezahürü olan ve milyarlarca insanın kutsal değerlerini hedef alan menfur saldırılar şiddetle kınanmıştır.

Din, vicdan ve düşünce hürriyeti gibi değerleri temellerinden sarsan eylemleri teşvik ve himaye edenlerin nefret suçuna ortak oldukları hatırlatılmıştır.

Terör örgütleriyle mücadele mutabakat zaptından kaynaklanan yükümlülüklerini somut adımlarla yerine getirilmelerinin zaruri olduğu belirtildi.

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN