İran'da aşırı ucuz akaryakıt fiyatlarının ekonomiye zarar verdiği ve siyasetçilerin bu konudaki kararlı adımlar atmaktan çekindiği belirtiliyor. İran'da litre başına sadece 0,03 dolar (0,08 TL) olan akaryakıt fiyatları, ABD ve İngiltere gibi ülkelere kıyasla oldukça düşük seviyede bulunuyor. Türkiye'de ise benzin fiyatları yaklaşık olarak 1,40 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bu durum, İran'ın ithalatın artması ve maliyetlerin yükselmesi sonucu yaşanan zararları daha da derinleştiriyor. Yetkililer yakıt fiyatlarını artırmak konusunda tereddüt yaşıyor ve halkın tepkisini çekmemek adına düşük seviyede tutmaya çalışıyorlar. Ancak bu durum, ekonomik açıdan önemli bir sorun olarak İran hükümetinin karşısında duruyor.

HÜKÜMET FİYATLARI ARTIRAMIYOR

İran'da en son fiyat artırımı 2019 yılında olmuş ancak halk sokaklarda protesto etmişti. Siyasetçiler ve hükümet yetkilileri oluşacak halk ayaklanmasından korktuğu için konuyu gündeme getiremiyor.

Petrokimya sektöründe faliyet yürüten Hamid Hosseini, “Düşük petrol fiyatlarının mevcut durumu sürdürülebilir değil. Ancak hükümetin fiyatları artıracak siyasi cesareti yok. Tüketim artmaya devam ediyor ve hükümet ithalat yapıyor. Fiyatlar aynı kalırsa iki yıl sonra talebi yönetmek imkansız olacak” ifadelerini kullandı.

Editör: Nigar Topcu