Lefkoşa'da Birleşmiş Milletler kontrolündeki Yeşil Hat üzerinde bulunan Pile köyüne ulaşımı kolaylaştırmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından başlatılan Pile-Yiğitler Yolu Projesi, BM ve Güney Kıbrıs arasında gerginliğe neden oldu. Bu çalışmalara karşı çıkan BM askerleri müdahalede bulundu ve ardından Lefkoşa yönetimi çok sayıda polis ve çevik kuvvet ekibi gönderdi.

Bugün Kıbrıs'ın aktardığına göre, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, "BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs Türkü dostu değil; yol tamamlanacak" şeklinde konuştu. BM Barış Gücü ise bu müdahaleyi kınadığını açıkladı ve Kıbrıs Türk tarafını BM askerlerine yönelik saldırılarını durdurması konusunda uyardı. KKTC ise yol projesinin tamamlanması kararlılığını sürdürdüğünü belirtti ve BM Güvenlik Konseyi'ni eleştirdi.

BM BARIŞ GÜCÜ'NDEN AÇIKLAMA: KINIYORUZ

BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki faaliyetlerini yürüten UNFICYP yaptığı açıklamada “Kıbrıs Türk tarafından bu sabah gerçekleştirilen BM Barış Güçlerine yönelik saldırıları ve BM araçlarına verilen zararları şiddetle kınadığını” belirtti.

Açıklamada “Olay, Pyla/Pile yakınlarındaki tampon bölgede, BM Barış Güçlerinin yetkisiz inşaat çalışmalarını engellemeye yönelik yasal görevlerini yerine getirdiği sırada meydana gelmiştir” denildi.

Açıklamada, "BM Barış Güçlerinin güvenliğinin tehdit edilmesi ve BM mülküne zarar verilmesi, uluslararası hukuka göre kabul edilemez ve ciddi suçlar olarak" nitelendirildi ve "Bu suçların, yasaların tam anlamıyla uygulanarak cezalandırılacağı" iddia edildi.

UNFICYP, Kıbrıs Türk tarafını, BM tampon bölgesindeki misyonun yetkisine saygı göstermeye, gerilimi daha da artırabilecek herhangi bir eylemden kaçınmaya ve derhal tüm personel ve ekipmanlarını BM tampon bölgesinden çekmeye çağırdı.

KKTC: BMGK, KIBRIS TÜRKÜ DOSTU DEĞİL, YOL TAMAMLANACAK

BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs Türkü dostu bir örgüt olmadığını savunan KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, "Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz, bu yol projesi kesinlikle tamamlanacak" şeklinde konuştu.

Ertuğruloğlu, Pile ve Arsos köyleri arasında bulunan ara bölgede inşa edilen yolu engellemeye çalışan BM Barış Gücü görevlileriyle yaşanan gerginlik sonrasında BRT’ye açıklamalarda bulundu.

Ertuğruloğlu, bu projenin son derece insancıl bir proje olduğunu ve herhangi bir art niyet içermediğini vurgulayarak, "Kıbrıs Türk insanının Rum ve İngiliz üslerine terk edildiği bir durumda yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla böyle bir projenin gerçekleştirildiğini" savundu.

BM Güvenlik Konseyi’nin tansiyonu artırmaya çalıştığını ve Çetinkaya Sahası’nda yapılan anlaşmayı göz ardı ettiğini belirten Ertuğruloğlu, kendilerinin toprak çalmak gibi bir niyetlerinin olmadığını ve tamamen insani bir proje yaptıklarının altını çizdi. Ertuğruloğlu, BM’nin projenin gerçekleştirilmesi için kendilerinden zaman istediğini ve bu zamanı verdiklerini söyleyerek, “BM zaman oyunları oynuyor” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs Türkü dostu bir örgüt olmadığını belirten Ertuğruloğlu, “Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz, bu yol projesi kesinlikle tamamlanacak” şeklinde konuştu.

Editör: Nigar Topcu