Suriye devlet medyası, İsrail hava saldırısının Pazartesi günü erken saatlerde Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentindeki uluslararası havaalanını vurduğunu, piste zarar verdiğini ve pistin hizmet dışı kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüştü

Devlet haber ajansı SANA, askeri bir yetkiliye dayandırarak, saldırıyı Akdeniz'den gelen İsrail uçaklarının sabaha karşı 04.30 sıralarında gerçekleştirdiğini söyledi. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Havaalanı, Mart ayında hizmet dışı bırakılan iki saldırı da dahil olmak üzere bu yıl birçok kez hedef alındı.

İsrailli yetkililerden henüz herhangi bir yorum gelmedi.

İsrail, son yıllarda Şam ve Halep havalimanlarına yapılan saldırılar da dahil olmak üzere Suriye'nin hükümet kontrolündeki bölgelerindeki hedeflere yüzlerce saldırı gerçekleştirdi, ancak operasyonları nadiren kabul ediyor veya tartışıyor. Saldırılar genellikle Suriye askeri güçlerini veya İran destekli grupları hedef alıyor.

İsrail, İran'dan Lübnan Hizbullah'ı da dahil olmak üzere Tahran'ın desteklediği militan gruplara silah sevkiyatını engellemek amacıyla Suriye'nin hükümet kontrolündeki bölgelerindeki havalimanlarını ve deniz limanlarını hedef aldı. Bölgenin dört bir yanından İran destekli binlerce savaşçı, Suriye'nin 12 yıllık çatışmasına katılarak dengenin Başkan Beşar Esad'ın güçleri lehine değişmesine yardımcı oldu.

Suriye iç savaşında büyük yıkıma uğrayan Halep, Şubat ayında Türkiye ve Suriye'yi vuran 7,8 büyüklüğündeki ölümcül depremde yine ağır hasar gördü.