İran'da Nevruz öncesi yılın son çarşamba gecesi yapılan 'Çarşamba Suri' kutlamaları için hazırlıkları kayıplarla başladı.

İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Cafer Miadfer, hazırlık süreci ve erken kutlamalar esnasında çeşitli kazalar meydana geldiğini söylerken, 'Henüz Çarşamba Suri kutlamaları hazırlığındayken ayın başından bu yana 7'si Tebriz, 4'ü Tahran, 2'si Hamedan, Urmiye ve Gazvin şehirlerinde de 1'er kişi olmak üzere toplam 15 kişi hayatını kaybetti ve 372 kişi yaralandı. Yaralılardan 57'si hastaneye kaldırılırken, 6'sı ise yoğun bakıma alındı' dedi.

'90 KİŞİ GÖZLERİNDEN YARALANDI'

Yaralanmaların en çok Tahran eyaletinde olduğunu söyleyen Miadfer, 'Erken kutlamalar esnasında 54 kişi uzuvlarını kaybetti, 134 kişinin vücudunda yanıklar oluştu. Yaklaşık 90 kişi ise gözlerinden yaralandı' şeklinde konuştu.

ÇARŞAMBA SURİ NEDİR?

İran'da kullanılan Hicri Şemsi takvime göre yılın son çarşamba gecesi yapılan kutlamalar 'Çarşamba Suri' olarak adlandırılıyor. Her yıl kutlamalarda kullanılan havai fişekler, patlayıcı ve yanıcı maddeler kutlamalara katılanların yaralanmasına ve ölümüne neden oluyor.