Pazardan alıp yediği balık yüzünden 4 uzvunu kaybetti Pazardan alıp yediği balık yüzünden 4 uzvunu kaybetti

Bir İngiliz hastanesinde bir yenidoğan hemşiresi, yedi bebeği öldürmekten ve altı bebeği daha öldürmeye çalışmaktan suçlu bulundu.

33 yaşındaki Lucy Letby, 2015-2016 yılları arasında İngiltere'nin kuzeybatısındaki Countess of Chester Hastanesi'nde çalışırken beş erkek ve iki kız bebeğini öldürmek ve beş erkek ve beş kızı öldürmeye teşebbüsle suçlanıyor.

Yeni doğan bebeklere kan dolaşımına hava enjekte etmek ve nazogastrik tüpler yoluyla midelerine hava veya süt vermek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kasıtlı olarak zarar vermekle suçlandı.

Ayrıca intravenöz beslemelere insülin ekleyerek ve solunum tüplerine müdahale ederek bebekleri zehirlemekle suçlandı.

Yedi kadın ve dört erkekten oluşan jüri, karara varmadan önce 22 gün boyunca tartıştı. Jüri üyelerinden biri kişisel sebeplerden dolayı müzakerelere girmekten mazur görüldü ve daha sonra hakim geri kalan 11 jüri üyesine oybirliği yerine 10 kişinin mutabık kaldığı bir karara varma seçeneği verdi.

Letby tüm suçlamaları reddetti. Cinayete teşebbüs suçlamalarından biri suçsuz bulundu ve jüri diğerleri hakkında bir karara varamadı.

Kararlardan bazıları ayın başlarında mahkemede açıklandı, ancak yargıç, müzakereler tamamlanana kadar bunların bildirilmesine yasak getirdi. Letby, 8 Ağustos'ta jüri onu iki kez cinayete teşebbüsten suçlu bulunca ve mahkeme salonundan çıkarken ağlayarak gözyaşlarını tutamadı. Daha yakın bir zamanda, ek kararlar açıklandığı için mahkeme salonunda olmayı reddetmişti.

Geçen Ekim ayında başlayan uzun yargılama sırasında savcılar, 2015 yılında hastanenin görünürde bir sebep olmaksızın ölen veya sağlıklarında ani bozulmalar yaşayan bebeklerin sayısında önemli bir artış yaşandığını söyledi. Bazıları "ciddi feci şekilde yere yığıldı" ama sağlık personelinin yardımıyla hayatta kaldı.

Letby'nin tüm vakalarda görevde olduğunu iddia ettiler ve çocuklar bayıldığında veya öldüğünde onu yenidoğan ünitesinde "sürekli kötü niyetli bir varlık" olarak tanımladılar. Hemşirenin bebeklere çok fazla iz bırakmayacak şekilde zarar verdiğini, meslektaşlarını bayılma ve ölümlerin normal olduğuna ikna ettiğini söylediler.

Letby'nin hedef aldığı iddia edilen ilk bebek, erken doğan ve Haziran 2015'te bir günlükken ölen bir erkek çocuktu. Savcılar, hemşirenin kan dolaşımına hava enjekte ettiğini iddia etti.

Polis, Mayıs 2017'de hastanede meydana gelen bebek ölümleriyle ilgili soruşturma başlattı. Letby, Kasım 2020'de suçlanmadan önce ölümlerle ilgili olarak üç kez tutuklandı.

Savcılar, Letby'nin 2018'de tutuklandıktan sonra evinde bulunan ve üzerine "Ben kötüyüm, bunu ben yaptım" yazdığı bir Post-It notunun "kelimenin tam anlamıyla bir itiraf" olduğunu söyledi.

Savunma avukatı, onun işini seven "çalışkan, özverili ve ilgili" bir hemşire olduğunu ve iddia edilen zararlı eylemlerden herhangi birini gerçekleştirdiği konusunda yeterli kanıt olmadığını savundu.

Avukat, bebeklerin ani bayılmalarının ve ölümlerinin doğal nedenlere bağlı olabileceğini veya hastanedeki personel eksikliği veya başkalarının uygun bakımı sağlamaması gibi diğer faktörlerin birleşimi olabileceğini söyledi.

Ayrıca dört kıdemli doktorun yenidoğan ünitesindeki başarısızlıkları örtbas etmek için Letby'yi suçladığını iddia etti.

Letby, herhangi bir bebeğe kasıtlı olarak zarar verdiğine dair tüm suçlamaları reddederek 14 gün boyunca ifade verdi.

"Onlara bakmak için elimden gelenin en iyisini yaptım," diye ifade verdi. "Zarar vermemeye özen göstermek için oradayım."

Zaman zaman ağladı ve bakımı altındaki bazı bebeklerle ilgili evde tuttuğu tıbbi kayıtların toplanmasını savundu.

Mahkemede gösterilen yeşil bir yapışkan notun üzerine "Yaşamayı hak etmiyorum" yazdı. "Onlara bakacak kadar iyi olmadığım için onları kasten öldürdüm."

"Ben korkunç, kötü bir insanım," diye yazdı. “BEN KÖTÜYÜM BUNU YAPTIM.”

Avukatı, notların kendine olan güvenini kaybetmiş ve koğuşta olanlardan kendini sorumlu tutan bir kadının ıstıraplı yazıları olduğunu savundu.

Savunma avukatı Ben Myers, "Bir not 'yeterince iyi değil' diyor" dedi. "Bunu kimin için yazdı? Bunu bizim için, polis için ya da bu davalar için yazmadı. Bu kendisine bir nottur. Kendisi için yazdı.”