Türkiye, transit ülke olmasının da etkisiyle düzensiz göçmenlerle ilgili sorunların odağında olmaya devam ediyor. AB ile yapılan göçmen antlaşması ise milyonlarca Suriyelinin Edirne'den ileri gitmesine engel teşkil ediyor. Muhalefetin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması durumunda AK Parti iktidarındaki göçmen politikalarında ne gibi değişiklikler olacağı ise hem ülke içinde hem de ülke dışında merak konusu.

Avrupa da Millet İttifakının göreve gelmesi halinde göçmen politikalarında ne gibi değişiklikler olacağı ve milyonlarca Suriyeli ve Afgan düzensiz göçmenin rotasının nasıl belirleneceğiyle yakından ilgileniyor. Bu bağlamda Euronews haber kanalı bir makale yayımladı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa merkezli haber kanalı Euronews’te yayınlanan “Seçimi muhalefet kazanırsa Türkiye’nin AB ile yaptığı göçmen antlaşmasının akıbeti ne olacak?” başlıklı makaleye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bu meselede başından beri çok nettim. Önce Türkiye” cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu'nun paylaşımı şu şekilde:

"I've been very clear about this issue from the beginning. first."