G7 ülkeleri dışişleri bakanları, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Türkiye'ye taziyelerini bildirdi.

G7 ülkeleri dışişleri bakanları, Almanya'da 59'uncu Münih Güvenlik Konferansı marjında bir araya geldi. 2023 Dönem Başkanı Japonya'nın Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa tarafından toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası düzeni koruma taahhüdünün yinelendiğine işaret edilirken, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye halkına derin taziyelerini sunan G7 üyelerinin, ihtiyaç duyulan insani, kriz müdahale ve teknik yardımın serbestçe sağlandığından emin olunması için ortaklarıyla çalıştığı ifade edildi.

Açıklamada, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada dışişleri bakanlarının yanı sıra Avrupa Birliği (AB) yüksek temsilcisinin, Japonya'nın dönem başkanlığında ilk kez bir araya geldiği belirtilirken, Suriye'nin kuzeybatısına insani erişimin genişletilmesi kararının tam uygulanmasının önemi vurgulandı.

BM üyelerinin tehdit veya güç kullanımından kaçınması gerektiği hatırlatıldı

İlk yıl dönümüne yaklaşılan Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna ile sarsılmaz bir dayanışmanın olduğu bildirilen açıklamada, 'adil ve kalıcı barışa' bağlılığı memnuniyetle karşılanan Ukrayna'nın, bu sonuca ulaşması için bu ülkeyle aktif olarak çalışılacağı taahhüt edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) üyelerinin, BM Şartı gereğince herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğü veya siyasi bağımsızlığına karşı tehdit veya güç kullanımından kaçınması gerektiği anımsatılan açıklamada, sadece Ukrayna'nın değil uluslararası toplumun faydası için Rusya'nın saldırganlığına karşı söz konusu bu temel prensibin savunulacağının altı çizildi.

Rusya'nın sivillere yönelik saldırıları kınanarak, savaş suçlarının cezasız kalmaması gerektiğinin vyrgulandığı açıklamada, uluslararası hukuka dayalı olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil tüm sorumlulardan hesap sorulacağına dair taahhüt yinelendi. Rusya'ya yönelik yaptırımların süreceği ve artacağı kaydedilen açıklamada, üçüncü taraflardan Rus ordusuna veya ona bağlı güçlere desteğe son vermeleri ya da bunun ağır sonuçlarıyla yüzleşecekleri uyarısında bulunuldu.

Karadeniz Tahıl Girişimi'nin sürdürülmesinin kritik önemi teyit edildi

Açıklamada, savaştan ve Rus hükümetinin enerji ile gıdayı silah olarak kullanmasından kaynaklanan küresel zorluklarla mücadele edileceği ifade edilerek, bu bağlamda, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri ile BM, Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan ve milyonlarca ton buğdayın Ukrayna limanlarından çıkarılmasına olanak sağlayan Karadeniz Tahıl Girişimi'nin sürdürülmesi ve genişletilmesinin kritik öneminin yeniden teyit edildiğine işaret edildi.

Nükleer silahların 77 yıldır kullanılmadığının altı çizilen açıklamada, Rusya'nın nükleere ilişkin sorumsuz beyanatlarının kabul edilemez olduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca, kimyasal, biyolojik veya nükleer silahların ve bunlarla ilgili materyallerin kullanımının ağır sonuçları olacağı belirtildi.

Yine açıklamada Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze denemesi en güçlü şekilde kınanarak, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden denemenin, bölgesel ve uluslararası barışı tehdit ettiği anlatıldı.