Hamas Hareketi Büro Üyesi İzzet el Rişk, medyada yer alan, Hamas ile İsrail arasında esir değişimine ilişkin anlaşmanın sağlandığı ve bugün yapılacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Son Dakika! Azerbaycan ve Ermenistan'dan barış anlaşması Son Dakika! Azerbaycan ve Ermenistan'dan barış anlaşması

Rişk, Hamas'ın Telegram sayfasından yaptığı açıklamada, çeşitli kaynaklara dayandırılan esir değişimi ve ateşkes konusuna ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirtti.

İddialar neydi?

Ürdün merkezli El Ghad gazetesinin Hamas kaynağına dayandırdığı haberinde, pazartesi günü sabah saat 11'de başlayacak olan 5 günlük ateşkesin iddia edildiği şekilde gerçekleşmeyeceği ileri sürülmüştü.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, dün olası rehine anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Al Sani, anlaşma sağlandığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını aktardı. Rehine anlaşmasındaki zorlukların 'çok küçük' olduğunu belirten Al Sani, serbest bırakma çabalarının 'devam ettiğini' ifade etti.

Katarlı yetkili, "Anlaşmanın karşı karşıya olduğu zorluklar sadece pratik ve lojistik sorunlardır. Anlaşma konusunda son birkaç haftadır zaman zaman iniş çıkışlar yaşandı. Ancak sanırım artık insanları güvenli bir şekilde evlerine geri getirebilecek bir anlaşmaya varmaya yeterince yakın olduğumuza inanıyorum." dedi.

Washington Post gazetesi, İsrail ile Hamas’ın ABD’nin arabuluculuğunda 5 günlük ateşkes anlaşmasına vardığını iddia etmişti.