Milyonlarca emeklinin maaşlarına yapılacak zam ve ek ödemeler hakkında çeşitli formüller gündeme gelmiş durumda. İşte konuşulan üç ana formül:

Refah Payı Verilmesi:
Temmuz zammına ek olarak refah payı verilmesi tartışılıyor. %24.73'lük enflasyon oranına ek 10 puanlık bir artışla zam oranının %35'e çıkması planlanabilir. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, şu an için refah payı ile ilgili bir çalışma olmadığını belirtti.

Ticaret Bakanlığı aldatıcı reklamlara acımadı! 149 milyon para cezası kesildi Ticaret Bakanlığı aldatıcı reklamlara acımadı! 149 milyon para cezası kesildi

Emekli Maaşlarının Eşitlenmesi:
Ocak ayında yapılan gibi tüm kesimlerin zam oranlarının eşitlenmesi de gündemde. Ocakta SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışları memur emeklileriyle eşitlenmişti. Temmuzda ise memur emeklilerinin artışları SSK ve Bağ-Kur'lulara göre düşük kalmıştı. Bu nedenle, zam oranlarının eşitlenmesi ve refah payı verilmesiyle eşit bir zam uygulanması söz konusu olabilir.

En Düşük Emekli Maaşının Artırılması:
En düşük emekli maaşının artırılması planlanıyor. Mevcut 10 bin TL olan taban maaşın 12-14 bin TL'ye çıkarılması bekleniyor. Yıl sonu enflasyon hedefi olan %38'e göre taban maaş 14-15 bin TL bandına çıkabilir. Bu düzenlemenin yapılabilmesi için yasal bir değişiklik gerekiyor ve TBMM'ye yasa teklifi olarak sunulacak.

Bu formüller, emeklilerin yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaçlıyor ve ekonomik anlamda önemli değişiklikler yaratacak.

Editör: Aliye Tulum