ABD Eski Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan Aday Adayı Donald Trump, Iowa eyaletinin Dubuque kentinde düzenlenen mitingde açıklamalar yaptı.

Trump, 2024 yılında yapılacak başkanlık seçimlerini kazanması durumunda başkanlık döneminde bir dizi ülkeye uygulanan seyahat yasağını tekrar yürürlüğe koyup kapsamı genişletileceğini ve Meksika sınırına da federal kolluk birlikleri yerleştireceğini söyledi.

Başkan Joe Biden'ın göçmen politikalarını 'ulusu yıkan bir felaket' olarak nitelendiren Trump, tekrar başkan seçilmesi durumunda 'Eisenhower Modeli'ni benimseyerek 'ABD tarihindeki en büyük sınır dışı operasyonunu' düzenleyeceğini belirtti.

Azerbaycan'da korkutan deprem! Azerbaycan'da korkutan deprem!

KOMÜNİST VE MARKSİSTLERİN GİRİŞİNİ ENGELLEYECEK

Trump, Meksika sınırında bazı federal kolluk kuvvetlerinin görevlendireceğini ve uyuşturucu satıcısı, çete ya da kartel üyesi olduğu bilinen veya şüphesi taşıyan tüm kişilerin sınır dışı edileceğini kaydetti.

Başkanlığı döneminde ülkenin göçmen politikalarını 'yakala ve bırak'tan 'gözaltı ve sınır dışı' etmeye çevirdiğini ifade eden Trump, seyahat yasağının tekrar getirileceğini ve yasak kapsamındaki ülke sayısının arttırılacağını, 'komünist ve Marksistlerin' ABD'ye girişinin önüne geçeceğini vurguladı.

Donald Trump, göreve geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017'de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore'ye seyahat yasağı getirmişti.

Demokrat Partili Başkan Biden ise göreve geldiği ilk hafta imzalanan kararnameyle Trump'ın bazı Müslüman ülkelere yönelik söz konusu seyahat yasağını kaldırmıştı.