Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada gündeme ilişkin açıklamalar yapan Erdoğan, Almanya Başbakanı'nın daveti üzerine Almanya'ya geldiğini belirterek, bu ziyarete büyük önem verdiğini söyledi.

Mehmet Şimşek: AB'ye sağlam şekilde yeniden bağlanmak istiyoruz! Mehmet Şimşek: AB'ye sağlam şekilde yeniden bağlanmak istiyoruz!

Erdoğan, "Kendisiyle Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri ele alacağız. Bu görüşmenin ticari, siyasi, askeri boyutu olacak. Özellikle Rusya-Ukrayna arasındaki gelişmeler olacak. İsrail-Filistin arasındaki gelişmeleri de konuşacağız." dedi.

AA-20231117-32944244-32944243-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_ALMANYA_BASBAKANI_SCHOLZ

"Gazze diye bir yer kalmadı"

İsrail'in Gazze işgaline değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

"7 Ekim tarihi bir başlangıç olarak anlatılıyor. 7 Ekim'den sonraki süreç hiç konuşulmuyor. Şu an itibarıyla 13 bin Filistinli öldürüldü. Bunun yanında artık neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı. Her taraf yerle yeksan oldu. Şu anda yatıyorlar kalkıyorlar, Hamas, Hamas, Hamas. Hamas'ın silah varlığıyla gücüyle, İsrail'in gücü mukayese edilebilir mi? Şu anda İsrail'in nükleer silahı var mı? Var. Bunu İsrail'e sorarsanız var demez. Onlar yalanı iyi kullanırlar. Bütün bunlarla beraber şu kadar mali destek verildiğinden bahsediliyor. Peki Hamas'a destek veriliyor mu? Hayır. Filistin'in kendisine verilmesi gereken destekler de verilmiyor."

AA-20231117-32944244-32944237-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_ALMANYA_BASBAKANI_SCHOLZ

"İnsani ateşkesi birlikte sağlayabilirsek bölgeyi kurtarma şansı yakalarız"

Erdoğan, "Ben rahat konuşuyorum, çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"İbadethaneler vuruluyor, kiliseler vuruluyor. Hastaneler vuruluyor. Halbuki tüm bunların yanında hastanelerin vurulması, çocukların öldürülmesi hiçbir kitapta yok. Buna karşı sesimizi çıkarmayacak mıyız? Bir borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyor. Biz Holokost cenderesinden geçmedik. İnsana saygımız çok farklıdır. Bizim bu seyahatimizde bunları tabi konuşacağız. Tüm bunların yanında konuşmamız gereken önemli bir mesele de şu, bunu nasıl çözeceğiz? İnsani ateşkese acaba Türkiye ne kadar katkıda bulunabilir? Almanya ne kadar katkıda bulunabilir? Buna var mıyız, yok muyuz? Bir hafta sonra sayın Steinmeier, İsrail'e gidiyor. Kendisinden rica ettim, siz bir taraftan tutun, bize düşen neyse biz de diğer taraftan tutalım. Bu adımı atar, insani ateşkesi birlikte sağlayabilirsek özellikle bu ateş çemberinden bölgeyi kurtarma şansı yakalarız."

Erdoğan, son olarak, "Rehine sayısı itibarıyla İsrail'deki rehinelerin sayısı nedir İsrail'in elinde daha fazla rehine var. Bunu da görmek lazım. Türkiye 52 senedir AB kapısında bekletilmektedir. Vize serbestisi sağlanıncaya kadar vize süreçlerinin kolaylaştırılmasını ele alacağız." diye konuştu.