İsveç'te 21 Ocak'ta Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan Paludan, aynı provokasyonu bu kez Danimarka polisinin izniyle Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğinin karşısında gerçekleştirdi.

Paludan, çok sayıda polisin Büyükelçiliğin karşısında çember içine aldığı noktada, koruma altında provokasyondan önce gazetecilere demeç vermek için çabaladı.

Bölgede toplanan Türkleri ve basın mensuplarını bulundukları yerden ayrılmamaları için sert bir dille uyaran polisin Paludan'a ise nazik davranması dikkati çekti.

Provokasyon sırasında Türk büyükelçiliğinin önünde de güvenlik önlemleri çerçevesinde çok sayıda polis memuru konuşlandı.

Büyükelçilik çevresinde toplanarak hoparlörlerden mehteran marşları ve ezan dinleten bazı Türk vatandaşları, Paludan'ın gelmesinden hemen önce polis tarafından kordon altına alınan bölgeden uzaklaştırıldı.

Paludan, Kur'an-ı Kerim'i yaktıktan sonra elçilik önünde toplanan Türkleri tahrik etmeye çalıştı.

Aşırı sağcı Paludan, 45 dakika süren provokasyonunun ardından bölgeden yine polis koruması altında ayrıldı.

CAMİ CEMAATİNİ TAHRİK ETTİ

Paludan, Türk büyükelçiliğinden önce Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Dortheavej semtinde, cuma namazı bitiminde İslam Toplumu Derneğine ait caminin karşısına gelmiş, bir akaryakıt istasyonunun hemen önünde polisin kordonla çevirdiği noktada başında kaskla Kur'an-ı Kerim yakmıştı.

Rasmus Paludan, cuma namazından çıkan Müslümanlara bakarak, elinde Hazreti Muhammed'e hakaret içeren bir materyal sallayıp dikkat çekmeye çalışmış, cami cemaati, provokatöre karşı soğuk kanlılığını korumuştu. Cemaatin ileri gelenleri, provokasyondan uzak tutmak için, namazdan çıkanlara bölgeden uzaklaşmalarını telkin etmişti.