İtalya'daki bir milli parkın yakınında nesli tükenmekte olan bir boz ayının öldürülmesi, iki yavrusunu annesiz bıraktı ve Cuma günü İtalya'da öfkeye yol açtı.

İtalya'nın çevre bakanı ve hayvan hakları savunucuları, dağlık Abruzzo bölgesinde ayının öldürülmesinden duydukları öfkeyi ve dehşeti dile getirdi. Küçük çocuklu aileler de dahil olmak üzere yerel halk, hayvan ailesinin park yakınındaki sokaklarda sık sık yaptığı akşam gezileri sırasında ayıyı ve yavrularını izlemek için sık sık durmuştu.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için Türkiye'ye çağrı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için Türkiye'ye çağrı

Abruzzo, Lazio ve Molise Milli Parkı, Amarena (İtalyanca'da Kara Kiraz) lakaplı öldürülen hayvanı en üretken kahverengi ayılardan biri olarak tanımladı. Corriere della Sera gazetesi, bölge sakinlerinin bu ismi vermelerinin nedeninin kiraz ve siyah kirazın ayının en sevdiği yiyecekler arasında yer alması olduğunu söyledi.

İtalyan haber ajansı ANSA, Perşembe gecesi San Benedetto dei Marsi kasabasında ayıyı tüfekle vuran adamın polise hayvanın kendi mülkünde olduğunu ve kendini tehlikede hissettiğini söylediğini söyledi.

LaPresse haber ajansı, savcıların olası bir hayvan öldürme suçlamasını araştırdığını ve soruşturmanın bir parçası olarak polisin 56 yaşındaki adama yasal olarak ait olan tüfeği aldığını söyledi.

Orta İtalya'ya endemik olan Marsikalı boz ayısının neslinin tükenme riski yüksek olduğu değerlendiriliyor. Park, parkın içinde veya çevresinde yaklaşık 60 ayının yaşadığını söylüyor.

Çevre Bakanı Gilberto Pichetto, "Marsikan dişi ayısının öldürülmesi, mümkün olduğu kadar çabuk aydınlatılması gereken ciddi bir olaydır" dedi.

Bir açıklamasında, "Taahhüdümüz aynı zamanda ayı yavrularının korunmasını da amaçlıyor; onların özgür kalabilmesi için mümkün olan her şeyi yapıyoruz" dedi.

LaPresse, yavruları aramak için dronların kullanıldığını söyledi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın İtalya ofisi başkanı Luciano Di Tizio, ayının öldürülmesini "çok ağır, haksız bir doğa suçu" ve "yaban hayatına karşı sürekli bir kampanyanın sonucu" olarak nitelendirdi.

Annesiz yavruların henüz kendi kendine yetmediğini ve bu nedenle yüksek risk altında olduklarını, bu nedenle park alanlarında arama çalışmalarını tetiklediğini ekledi.

Di Tizio, "Kendinden emin ama tamamen barışçıl bir ayı olan Amarena, kolektif hayal gücünün bir parçasıydı ve ayının yerel doğanın bir sembolüne sahip olduğu bir ülkede gurur kaynağıydı" dedi.

Ayı ve insan teması İtalya'da siyasi çağrışımlar kazandı ve mahkemelere taşındı. Bu yılın başlarında bir idare mahkemesinin kararı, İtalya'nın Alpler bölgesindeki bir dağ yolunda bir koşucuya ölümcül şekilde saldıran bir boz ayının hayatını şimdilik bağışladı.

Yerel siyasi yetkililer, Jj4 olarak bilinen 17 yaşındaki dişi ayının ötenazi edilmesi yönünde emir yayınlamıştı. Ayının akıbetiyle ilgili bir duruşmanın Aralık ayında yapılması bekleniyor. Hayvan hakları grupları ayının öldürülmesi emrine itiraz etti.

Perşembe günü öldürülen kahverengi Marsikalı ayısı, genetik olarak dağ ayılarından farklı bir alt tür.

İtalyan devlet televizyonu Cuma günü yaptığı açıklamada, Amarena'nın parkta şiddetli bir şekilde sona eren ayılardan birinin annesi olduğunu söyledi. Bu yılın başlarında bir arabanın ölümcül bir şekilde çarptığı ayı, bir fırına girip kurabiyeleri yiyerek ülke çapında ün kazandı.