Sidney, Salı günü neredeyse üç yıldır ilk kez tam yangın yasağını yaşadı ve güneydeki New South Wales eyaleti kıyısındaki birçok okul, güneydoğu Avustralya'daki olağandışı sıcak ve kurak koşulların neden olduğu artan orman yangını tehlikesi nedeniyle kapatıldı.

Yetkililer, 2019-20'de 33 kişinin ölümüne, 3.000'den fazla evin yıkılmasına ve 19 milyon hektarın (47 milyon dönüm) yerle bir olmasına neden olan felaket Kara Yaz yangınlarından bu yana, Avustralya'nın kalabalık güneydoğu bölgesinde, Güney Yarımküre yazında yaklaşan en yıkıcı orman yangını sezonunu tahmin ediyor.

ABD'den Karabağ için taziye mesajı ABD'den Karabağ için taziye mesajı

Büyük Sidney bölgesi ve güneydeki kıyı toplulukları için tam bir yangın yasağı ilan edildi. Bu, Avustralya'nın Melbourne'dan sonra en kalabalık şehri olan Sidney için Kasım 2020'nin sonlarından bu yana yapılan bu tür ilk açıklamadır.

Sidney, Salı günü Eylül ayındaki maksimum sıcaklık rekoru olan 34,6 santigrat dereceye (94,3 Fahrenheit derece) ulaştı. Avustralya Meteoroloji Bürosu, bunu Avustralya'nın güneydoğusunun büyük bölümünde alışılmadık derecede sıcak bir bahar başlangıcı olarak tanımladı.

Büronun kıdemli meteorologu Miriam Bradbury, "Uzun yıllardır görülmemiş, çok çok sıcak bir havanın içindeyiz" dedi.