ABD Sınır Devriyesi, Ağustos ayında bir aile grubunun parçası olarak sınırı geçen en az 91.000 göçmeni tutukladı ve Trump yönetimi sırasında Mayıs 84'da belirlenen 486.2019'lık önceki bir aylık rekoru aştı. Aileler, Ağustos ayında sınırı geçen en büyük demografik gruptu ve Biden'ın göreve gelmesinden bu yana ilk kez bekar yetişkinleri geride bıraktı.

Genel olarak, veriler, Biden yönetiminin yeni kısıtlamalar ve giriş fırsatları sunmasıyla Mayıs ve Haziran aylarında keskin bir şekilde düştükten sonra, sınır endişelerinin art arda iki ay boyunca yüzde 30'dan fazla arttığını gösteriyor. Sınır Devriyesi, Ağustos ayında Meksika sınırı boyunca Temmuz ayında 177.000 ve Haziran ayında 132.652 olan 99.539'den fazla tutuklama yaptı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için Türkiye'ye çağrı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için Türkiye'ye çağrı

İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Erin Heeter, Biden yönetiminin yasal seçenekleri genişleterek ve cezaları sertleştirerek yasadışı girişleri yavaşlatmaya çalıştığını söyledi. Hükümetin Ağustos ayında aileleri taşıyan sınır dışı uçuşlarını artırdığını ve Mayıs ayından bu yana yakın zamanda bir aile grubunda sınırı geçen 17.000'den fazla ebeveyn ve çocuğu geri gönderdiğini söyledi.

Heeter yaptığı açıklamada, "Ancak her yıl olduğu gibi, ABD, mevsimsel eğilimler ve kaçakçıların savunmasız göçmenleri avlamak ve göçü teşvik etmek için dezenformasyonu kullanma çabaları tarafından körüklenen göçmen ebbs ve akışlarını görüyor" dedi.