Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü

Sol Syriza Partisi'nin lideri Alexis Çipras, Pazar günü gerçekleşen seçimlerde beklenen sonuçları elde edememeleri üzerine görevinden ayrıldığını açıkladı. İlk seçimlerin ardından hükümet kurulamaması sebebiyle gerçekleştirilen bu seçimlerde Syriza Partisi, beklentilerin altında kaldı.

Çipras, yaptığı açıklamada "Yeni bir döngünün başlatılma zamanı geldi. Olumsuz seçim sonucu bu döngünün başlangıcı olmalı ve öyle olacak" ifadelerini kullandı. Parti içinde bir reforma ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çipras, Syriza'nın daha güçlü bir konuma gelebilmesi ve hedeflerine ulaşabilmesi için içsel değişimlere odaklanılması gerektiğini belirtti.

Alexis Çipras, 2009 yılından bu yana Syriza Partisi'nin liderliğini üstlenmiş ve 2015-2019 yılları arasında Yunanistan'ın başbakanı olarak görev yapmıştı. Görev süresi boyunca ülkenin ekonomik kriziyle mücadele etmiş ve Avrupa Birliği ile yapılan müzakerelerde önemli rol oynamıştı.

ÇİPRAS: GURUR DUYUYORUM

Yunanistan’ın 2000’li yılların başında yaşadığı ekonomik kriz sonrasında iktidara  gelen Çipras ve partisi 2019’da Kiriakos Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi’ne yenilmişti. Pazar günü yapılan seçimlerde ise Syriza oyların yüzde 17.8’ini alırken Yeni Demokrasi ise oyların yüzde 40.5’inin desteğini almıştı.

Partiye yeni bir lider seçilmesi için yol açmak istediğini söyleyen ve aday olmayacağını vurgulayan Çipras, “Burada yaşanan her şeyden çok gurur duyuyorum. Bu zorlu yolculukta tavizler verildi, zor kararlar alındı, yaralanmalar ve kayıplar oldu fakat bu yolculuk tarihe bir iz bıraktı” dedi.