Sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı vaaz videolarıyla sık sık gündem olan İmam Halil Konakçı, Hatay'ı Arap yurdu ilan edip keşke Fransa'da kalsaydı demişti. Bu sözleri nedeniyle topa tutulan Konakçı'ya "Maaşını bizim vergilerimizle alıyorsun." eleştirileri yöneltilmişti. 

Konakçı sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı argo başlıklı videoyla bu söylemlere yanıt verdi. "Maaşın Benim Vergilerimle Ödeniyor” Diyen … lere Gelsin" başlığını attığı videosunda halka hakaret ederek şu yanıtı verdi:

"MAAŞLARIMIZI EKSİK BİLE ALIYORUZ"

"Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle camilere harcanması gerekenler devlet bütçesine gittiği için bunu söylüyorum. Aslında camilerin ve din adamlarının alacağı bile var. Kimsenin vergisiyle maaş almıyoruz, vakıf sistemiyle, bin yıldır gelen sistemle maaş alıyoruz. Bu göreve gelmek için okul bitiriyoruz, KPSS sınavına giriyoruz öğretmen gibi, mülakata giriyoruz. Görevdeyken cami değiştirirken bile mülakata giriyoruz. Bedavaya buraya gelmiyoruz. Devlet bütçesine en çok katkı sağlayan Müslümanların camilere bağışladıkları mallardır. Onlar geri alınmış olsa devletten maaş almamıza gerek yok. İmamlar olarak kimsenin vergisiyle değil, müminlerin kurduğu vakıf sistemiyle maaşlarımızı eksik bile alıyoruz."