Asgari ücret son olarak 2023 yılının Aralık ayında yüzde 49 artırılarak 17 bin 2 liraya yükseltildi.Artan enflasyonla birlikte alım gücü düşen asgari ücretli geçinmekte zorlanıyor.

Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda yüzde 49'luk artışın, asgari ücrete yılda bir kez zam geleceği göz önüne alınarak belirlendiği açıklanmıştı.

Ancak o tarihten itibaren alım gücü inanılmaz derecede düşmesi sonucu asgari ücrette zam beklentisi doğdu.

Milyonlarca asgari ücretle çalışan, temmuz ayında hükümetten ara zam beklerken asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı konusu da gündemdeki sıcaklığını koruyor.

2024 asgari ücret ara zam söylentilerine SGK Başuzmanı İsa Karakaş cevap verdi. Karakaş, asgari ücrete ara zammın eylül ayında gelebileceğini aktardı. Deneyimli uzman eylül ayında asgari ücrete 4 bin TL zam beklediğini ifade etti.

15 Temmuz'u Anma Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: O gece 252 insanımız şehitlikle şereflendi 15 Temmuz'u Anma Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: O gece 252 insanımız şehitlikle şereflendi


ASGARİ ÜCRETE 4 BİN TL ZAM BEKLENİYOR

Asgari ücretin artırılmasının, çalışanların yaşam standartlarını iyileştireceğini belirten İsa Karakaş, 4.000 TL'lik zam beklentisi ile milyonlarca çalışan için umut verici bir haber verdi.

Kamu çalışanlarının temmuz ayında zam alacağını hatırlatan deneyimli uzman, asgari ücretlilere eylül ayında bir zam yapılabileceğini dile getirdi.

İsa Karakaş'ın açıklaması şöyle;

"Yapılacak zam, asgari ücretle geçinen vatandaşların hayat pahalılığı için önemli bir destek olacak. Geçim sıkıntısı yaşayan asgari ücretliler, gıda, kira ve diğer temel ihtiyaçlardaki fiyat artışlarından olumsuz etkileniyor. Zor durumda olan asgari ücretliler için planlanan zam, ekonomik anlamda büyük bir rahatlama sağlayacak."

Editör: Gülşah Yıldız