Seçimler yaklaşırken yurt dışından kaynak arayan hükümete Suudi Arabistan'dan iyi haber geldi.

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda (TCMB) 5 milyar dolarlık depo hesabı açmak üzere yapılan görüşmelerin son aşamada olduğunu duyurdu.

Hükümet, yüksek cari açık ve düşük rezerv nedeniyle zor durumda olan ekonomiyi seçim öncesinde güçlendirmek için yurt dışından para arıyordu.

NORMALLEŞME İÇİN KAŞIKÇI DOSYASI KAPATILMIŞTI

Ankara'nın Müslüman Kardeşler'e desteği ve 2018'deki Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle bozulan Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri, bu yıl normalleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de İstanbul'da öldürülmesinin sorumlusu olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı suçlamış ancak Nisan 2022'de Riyad'da kendisi ile görüşmüştü.

Suudi Arabistan'a jest için Müslüman Kardeşler'e destek azaltılırken, İstanbul'da görülen Cemal Kaşıkçı cinayeti davası da kapatılmıştı. Bunun üzerine Suudiler de Türk mallarına dönük fiili boykota son vermişti.

Azerbaycan Devlet Petrol Fonu da 1 Ocak 2022'de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda 1 milyar Euro'luk depo hesabı açmıştı.