Abdülkadir Selvi'yi, AİHM kararlarına rağmen cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala başta olmak üzere Gezi Davası'ndan tutuklu olan isimlerin serbest bırakılması çağrısı yaptığı yazıları sonrasında Bahçeli hedef almıştı. 

MHP lideri Devlet Bahçeli, Selvi’nin yazısından alıntılar yaptığı parti grup toplantısında, “’Suç eskidi, yeni sistemde geçersiz' demek devleti ve milleti bilmeyen, bilse de hasır altı eden tetikçilerin ve kimliksizliklerin harcıdır” ifadelerini kullanmıştı.  Bahçeli söz konusu konuşmasında Sinan Ateş davası hakkında da "İddianame mahkeme tarafından kabul edilip yargılanma süreci derhal başlatılmalıdır. Kimin elinde hangi bilgi ve belge varsa mahkemeye sunmalıdır" dedi.

'FARKLI DÜŞÜNENLER BUNU TEHLİKELİ BULABİLİR'

Selvi, Bahçeli’nin grup konuşmasında kendisine yönelik yaptığı eleştirilere bugünkü yazısında şu ifadelerle cevap verdi:

“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli isim vermeden yazımdan alıntılar yaptı. Seviyeli bir dille eleştirilerde bulundu. Hakaret olmadığı sürece eleştirilerden yararlanırım. Ben farklı düşünüyorum, Bahçeli farklı düşünüyor. Önemli olan farklılıklarımızla birlikte konuşabilmemiz. Netice itibariyle hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız.

Ben Kavala sevdalısı değil, Türkiye sevdalısıyım. Ülkemin çıkarlarını özgürlüklerde ve reformlarda görüyorum. Yeni dönemde yeni bir siyaset inşa etmenin gerekli olduğuna inanıyorum. Farklı düşünenler ise bunu tehlikeli bulabilir. Hakaret ve tehdit olmadığı sürece bunları tartışabiliriz.”

Son olarak Bahçeli, Özel'le kendisinin yapacağı görüşmeden önceki grup toplantısında, Meclis kürsüsünden Selvi'ye şu sözlerle çıkışmıştı: "Kavala sevdalısı bazı kalemşörler de 'AİHM ve AYM kararlarını uygulamayan bir Türkiye kime yarar?' diye adrese teslim bir soruyla gündem tayin etmeye hevesleniyorlar. Ne yapalım, boyun mu eğelim?" dedi.

BAHÇELİ GRUP TOPLANTISINDA NE DEMİŞTİ?

Bahçeli dün yaptığı konuşmada, bir süredir Kavala'nın bırakılması çağrısı yapan ve hukuki olarak bunun nasıl mümkün olabileceğine dair tezlerini de yazan Selvi hakkında şunları söylemişti:

"Kavala sevdalısı bazı kalemşörler de 'AİHM ve AYM kararlarını uygulamayan bir Türkiye kime yarar?' diye adrese teslim bir soruyla gündem tayin etmeye hevesleniyorlar. Ne yapalım, boyun mu eğelim? Yarı sömürge bir ülke olmaya devam mı edelim? Eğer yapılan itirazlar reddedilirse Gezi sanıkları karşı çıktıkları anayasa değişikliğiyle getirilen sistemden yararlanacaklarmış.

Emin olunuz bunları kaleme alan şahıs doğrudan doğruya Osman Kavala serbest bırakılmalıdır dese daha omurgalı bir açıklama yapmış olurdu. Devletin üç unsuru vardı, millet, ülke ve egemenliktir. Bunların dayanağı da hukuktur. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. 'Suç eski sistemde işlendi, yeni sistemde geçersiz' demek devleti ve milleti bilmeyen tetikçi ve kimliksizlerin harcıdır. Bunlar Gezi'nin gizli adamlarıdır."

Adnan Oktar davasında ara karar açıklandı! Adnan Oktar davasında ara karar açıklandı!

Editör: Gülşah Yıldız