Beşiktaş eski yöneticisi Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun cinayetine ilişkin 20 sanıklı davada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Mahmutyazıcıoğlu'na ateş eden Kadir Yasak'a müebbet hapis ve 15 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Ne Olmuştu?

Olay, 27 Ocak 2022 tarihinde Yeşilköy'deki bir restoranda gerçekleşti. Restoranda yapılan silahlı saldırı sonucu Şafak Mahmutyazıcıoğlu öldürüldü, şoförü Murat Bilmez ise yaralandı.

Cinayetin ardından hazırlanan iddianamede, Bakırköy'de 9 Aralık 2021'de bir restoranda müşteki Suphi Malgaz'ın yanında maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun olduğu, maktulün müştekiye arka çıkması ve destek olması neticesinde sanıklar Kadir Yasak ve Seccad Yeşil'in müştekiden istedikleri parayı alamadıkları kaydediliyor.

İddianamede, bu nedenle Kadir Yasak ve Seccad Yeşil'in Mahmutyazıcıoğlu'na husumet gütmeye başladıkları, sanıklar Gökhan Karakan ve Kerem Öztürk'ün Ali Yasak'ın yeğenleri Ali ve Kadir Yasak'ı korkutucu bir unsur olarak kullanabileceklerini düşünerek yağma konusunda azmettirdikleri belirtiliyor.

Hastane kafeteryasına silahlı saldırı: 2'si ağır 7 yaralı! Hastane kafeteryasına silahlı saldırı: 2'si ağır 7 yaralı!

Müşteki Suphi Malgaz'ın yaşadığı tehdit ve baskı nedeniyle yardım istediği Şafak Mahmutyazıcıoğlu'na parayı devrettiği, bu sefer de sanıkların tehdit ve baskı yoluyla parayı maktulden tahsil etmeye çalıştıkları aktarılan iddianamede, bunu başaramayınca da söz konusu cinayeti gerçekleştirdikleri kaydediliyor.

Olay günü olan 27 Ocak'ta restorana giden sanıklardan Kadir Yasak ile Serkan Dakman'ın maktulle görüşmek istedikleri, bir süre sonra maktulün sanıkların yanına geldiği, sanıklar Ali Yasak ve Seccad Yeşil'in de mekana geldiği anlatılan iddianamede, iyice güçlendiğini hisseden sanık Kadir Yasak'ın önce Şafak Mahmutyazıcıoğlu'na, ardından da şoförü Murat Bilmez'e ateş ettiği anlatılıyor.

Sanık Ali Yasak'ın maktulü dışarı sürüklediği esnada sanık Kadir Yasak'ın tekrar ateş ettiği bildirilen iddianamede, sanıkların olay yerinden kaçtıkları, Seccad Yeşil ve Serkan Dakman'ın ise sokak köşesinden sağlık ekiplerinin müdahalesini izledikten sonra olay yerinden ayrıldıkları ifade ediliyor.

Editör: Şevval Başçakır