Rıza Sarraf, ABD'de kara para aklama suçlamasıyla tutuklanmış ve itirafçı olarak tahliye edilmişti. Türkiye'deki mal varlığına yürütülen soruşturma sonucunda Kasım 2017'de el konulurken Sarraf'ın yanı sıra yakınlarının şirketlerine ve gayrimenkullerine de önlem kararı konuldu. Rıza Sarraf adına kayıtlı olan gayrimenkuller arasında Tuzla'da bir mobilya fabrikası, Kapalıçarşı'da bir dükkân, Bahçelievler'de bulunan 2 ofis ile Beylikdüzü'ndeki bir sitede bulunan 8 daire yer alıyor. Beylikdüzünde bulunan o dairelerin aidat borçları için icra takibi başlatıldı.

SARRAF'IN EL KONULAN VARLIKLARI SİTE YÖNETİMİNE BELA OLDU

Halktv.com.tr’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre Sarraf'ın daha önce ortağı olduğu şirketin inşa ettiği dairelerle ilgili de sorun yaşanıyor. Bahsi geçen Beylikdüzü’ndeki ‘Bella Park’ projesindeki 8 dairenin aidatlarının ödenmediği ve site yönetimi tarafından 400 bin lirayı bulan borç için icra takibine geçildiği belirtildi. Takip ardından haciz kararı gelse de el koyma kararı olduğu için hukuken satışları yapılamayacak.

Savcılık, Sarraf'ın el konulan varlıkları için 3 kişilik kayyum heyeti atadı. Edinilen bilgilere göre, kayyum heyeti aylık gelen kira gelirlerinden ilk olarak vergi ve SGK borçlarını ödüyor. Konuya yakın bir kaynak “Ödenmeyen işçi ücretleri vardı. Gelen paralarla işçilerin paraları ödendi. Vergi ve SGK borçları da yapılandırıldı. Kira paraları geldikçe bu borçlar ödeniyor” diye konuştu.

Aynı kaynak, “Site yönetimin başlattığı icra takibi sonrası Beylikdüzü’ndeki dairelerin bir kaçı kiraya verildi. Gelen kiralarla biriken site aidatları ödenmeye çalışılıyor. 3 daire ise kullanıma hazır olmadığı için kiraya verilemedi” bilgisini paylaştı. Üç kişilik kayyum heyeti, savcılığa, Sarraf’a ait dairelerinden birini satarak biriken borçların ödenmesi teklifinde bulunmuş oldu. Nihai karara göre hareket edilecek.

Editör: Nigar Topcu