Amcasının 5 yaşındaki kızını tuvalette taciz eden Suriye uyruklu İ.A, Kayseri'de mahalleliyi ayağa kaldırdı. Olaylı gecede 67 kişi gözaltına alınırken İ.A. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Gece vakti iş yerlerinin ateşe verilmesi, araçların ters çevrilmesiyle ortaya çıkan manzara bugün siyasi liderlerin de gündemindeydi.

SEBEBİ MUHALEFETİN ZEHİRLİ SÖYLEMLERİDİR

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de Suriye uyruklu bir kişinin, 5 yaşındaki çocuğu taciz ettiği olaya da değindi.

"Sığınmacı nefreti ve yabancı düşmanlığını körükleyerek hiçbir yere varılamaz" diyen Erdoğan, "Dün Kayseri'de küçük bir grubun yol açtığı olayın sebebi muhalefetin bu zehirli söylemlerdir. Vandallık yapmak, sokakları ateşe vermek kabul edilemez. Biz hiçbir zaman böyle olmadık, olmayacağız. Ayrımcılık, ötekileştirme AK Parti siyasetinde kendisine yer bulmamıştır, bulamayacaktır. Biz birilerini yıpratmanın peşinde de değiliz. Siyaset yanlışa engel olmak doğruya güç vermektir. Millete hizmet götürenlere engel çıkarmak elini kolunu bağlayacak mantıkla hareket etmek bize yakışmaz" ifadelerine yer verdi.

ÖZEL'DEN JET YANIT: BUNUN SORUMLUSU SENSİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sert sözlerine ise CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den dakikalar sonra yanıt geldi.

Yangından etkilenen Aydın Kuşadası'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özgür Özel, Erdoğan'ın "Dün küçük bir grubun yol açtığı durumun nedeni muhalefetin zehirli söylemidir. Vandallık yapmak kabul edilemez" sözleri ilişkin şunları söyledi:

Yangından etkilenen Aydın Kuşadası'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel "Hangi muhalefeti kastetti bilmiyorum. CHP'nin böyle bir ithama muhatap olamayacağı açık. Kime söylüyorsa ondan cevabını alsın.

"BU KADAR SIĞINMACININ GELMESİNDE HANGİMİZİN SORUMLULUĞU VAR"

Hangi muhalefeti kastetti bilmiyorum. CHP'nin böyle bir ithama muhatap olamayacağı açık. Kime söylüyorsa ondan cevabını alsın. Dün yaşanan olaylar ve Türkiye sığınmacı sorunu varsa ne diyor? 'Her şeyin sorumlusu benim...' O zaman bunun da sorumlusu sensin.

Komşunda iç savaş kışkırtıcılığı yaparsan bu kadar sığınmacıyı da bu memleketin başına musallat edersin. Bu kadar sığınmacının gelmesinde hangimizin sorumluluğu var.

NE OLMUŞTU?

Kayseri’de Suriye uyruklu bir kişinin, 5 yaşındaki aynı uyruklu kız çocuğunu taciz ettiği iddiası üzerine, yabancı uyruklulara ait iş yeri ve araçlara zarar verild.

TÜİK açıkladı: Yurt dışına göç yüzde 53 yükseldi TÜİK açıkladı: Yurt dışına göç yüzde 53 yükseldi

Melikgazi ilçesindeki Danışmentgazi, Osmanlı, Selçuklu, Hürriyet ve Aydınlıkevler mahallelerinde iş yeri ve araçların hasar aldığı görüldü. Ters çevrilen bir otomobil yolun ortasında yer aldı. Hareketli geçen gecenin ardından bölgede, sessizlik olduğu gözlendi. Polis ekipleri bölgede devriye atarak güvenlik önlemleri aldı.

Editör: Gülşah Yıldız