CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir'de Foça Halk Buluşması'nda yaptığı konuşmada, parti tarihine vurgu yaparak Cumhuriyet Halk Partisi'nin mücadele ve idealizmi üzerine önemli sözler sarf etti. Özel, partiye yapılan baskılara ve zorluklara rağmen Atatürk ilke ve değerleri etrafında birleşmenin önemine vurgu yaptı.

Parti vefası ve ilkeler üzerine bir bakış

"Önceki dönemde görev yapmış tüm arkadaşlarımızı, eğer onlar baba ocağını terk etmedilerse bir bütün olarak sahipleniyoruz. Önceki dönemde görev yapmış herkese en üst düzeyde vefamızı gösteriyoruz. Bir partinin vefası, yaşayanlara bugün nasıl davrandığınızla ilgilidir ama yetmez. Yaşasın veya yaşamasın, bir partinin vefası önceki genel başkanları, ilkinden sonuna kadar gösterilir. Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisini ve Atatürk’ün partisini iktidar yaparak gösterilir.

Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkan olduğu sürece, değişim, dönüşüm ve kadınlara eşit temsil ilkesini benimseyen bir parti olacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde, 3 Kasım 2002’de en düşük emekli maaşı 1 buçuk asgari ücretti. Yani hiç dokunulmasa, ilişilmese bugün 1 buçuk asgari ücret 26 bin lira olmalıydı. Ama emekliler sadece 10 bin lira alıyor. İzmir’deki kira ortalaması ise 15 bin liraya çıkmış durumda. Emekli kira verecek olsa aç kalacak, karnını doyursa sokakta kalacak durumda. 2002’de emekli maaşının 1 buçuk asgari ücret ettiği dönemde en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alabiliyordu, bugün ise 2,5 çeyrek altın alabiliyor. 5,5 çeyrek altın her ay maaştan kayboluyor."

Ekonomik kayıplar ve vergi adaletsizliği

"Ramazan ve Kurban bayramlarında Genel Başkanımızın önerisiyle, AKP'nin karşı çıkmasının ardından, meclis çoğunluğunu kaybetmesiyle birlikte birer maaş ikramiye uygulaması başladı. Ancak bu ikramiyelerin tutarları zamanla değer kaybına uğradı. Örneğin, geçmişte 3 bin lira verilen bir maaş ikramiyesi bugün sadece 6 kilo kıyma alınabilecek seviyeye düştü. Benzer şekilde, geçmişte 10 bin liraya alınabilen bin tane gevrek, bugün 10 bin lira ile ancak bin adet satın alınabiliyor. Bu durum, geçen bir yılda kaybedilen değeri gözler önüne seriyor. Bu kaybın aslında, bazı kesimlerin zenginlere servet transferi sağlamak adına hepimizin cebinden yapılan bir tür adaletsizlik olduğunu gösteriyor.

Emeklilere kaynak bulma konusunda ise ortaya konulan maliyet analizi oldukça çarpıcıdır. En düşük emekli maaşlarını asgari ücrete çıkarma önerisinin maliyetinin 1.4 milyar TL olduğu belirtilmişti. Ancak gerçekte bu maliyetin yarısı kadar bile bir kaynağın bulunamadığı ifade edilmektedir. Bu durumda, bulunamayan paranın, örneğin İliç’teki altın maden ocağı gibi firmaların ve vergi gelirlerinin doğru şekilde değerlendirilmemesiyle ilişkilendirilebileceği vurgulanmaktadır. Özellikle, 678 milyar TL'lik vazgeçilen vergi gelirlerinin bu eksikliği karşılamak için kullanılabileceği ifade edilmektedir."

MHP itiraz etmişti: YSK'dan flaş Kütahya kararı! MHP itiraz etmişti: YSK'dan flaş Kütahya kararı!

İzmir'deki siyasi yarış ve aday değerlendirmesi

"Sürekli hakaret eden, küfreden, yaşam biçimine müdahale eden, kimin ne yiyeceğine, ne içeceğine, ne giyeceğine, Türkiye’nin egemen oldukları coğrafyalarında karışan ama şimdi İzmir’de rozeti çıkararak, bıyığı incelterek, ampülü basmayarak, genel başkanlarının fotoğrafını asmayarak bir yarışa girişenler var. İzmir’in ve Türkiye’nin bütün gençlerini bu tehlikeye dikkat çekmek istiyorum. Getirdikleri aday, geçmişte alkol yasası görüşülürken gece 10’dan sonra alkol satılmasını ‘8’den sonra satılmasa ne olur, hiç satılmasın’ diyen aday gelmiş şimdi içkili mekanları geziyor. Bunların bir şehre ne yapacaklarını söylediklerine göre değil, başka şehirlerde ne yaptıklarına göre değerlendiren. Bu adayı buraya yollayan Recep Tayyip Erdoğan değil mi?"

Editör: Mert Kaan Taş