Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesinin bulunmadığını belirtildi.

Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı toplam üç kez ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına kapatıldığına işaret edilen açıklamada, üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatıldığı hatırlatıldı.

5 TL'lik madeni para tedavüle çıkıyor! Resmi Gazete'de yayımlandı 5 TL'lik madeni para tedavüle çıkıyor! Resmi Gazete'de yayımlandı

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, ‘3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak’ iddiası doğru değildir.”

KISITLAMA GETİRİLMİŞTİ
Öte yandan ekonomi yönetimi kredi kartlarına bazı kısıtlamalar getirmişti. O kısıtlamalar şöyle:

– Kredi kartına nakit avansta taksit sınırı 12’den 3’e indirildi.

– Nakit avansta limit oranları düşürüldü.

– İlk müşterilere verilen faizsiz kredilerin vadesi 6 aydan 3 aya indirildi.

– İhtiyaç ve kredi faizlerinde yıllık faiz oranı artırıldı.

Editör: Aliye Tulum