İYİ Parti, son seçimlerdeki başarısız sonuçların ardından Meral Akşener'in aldığı olağanüstü kurultay kararı ile bugün yeni liderini seçmek üzere Ankara ATO Congresium'da toplandı. Parti içi dört adayın genel başkanlık için yarıştığı bu kritik kurultay, parti delegeleri, yöneticileri ve basın mensuplarının katılımıyla kapalı kapılar ardında gerçekleşiyor.

İYİ Parti'nin 5. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlığa aday olan isimler arasında Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, Grup Başkanı Koray Aydın, Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz bulunuyor. 

AKŞENER'DEN VEDA KONUŞMASI: BAŞARISIZLIĞI BEN ALDIM
Bugün gerçekleşen olağanüstü kurultayla birlikte İYİ Parti'nin eski başkanı olan Meral Akşener, veda konuşması gerçekleştirdi.

İYİ Parti Akşener konuştu. Akşener'in cümlelerinin satırbaşları şöyle:

"Her zorlu dönemeçte gücüme güç katan arkadaşlarım, dava arkadaşlarım... Kurultaya hoş geldiniz. Yalan dolana hiç ihtiyacım olmadı. Korkum da olmadı. Ecel ne bir nefes önce ne bir nefes sonrasıdır.

'MESELE; MİLLET, MEMLEKET'
Bugün bu kürsüden son kez konuşuyorum. Hayatımın her döneminde sahip olduğum ahlaki değerleri, Cumhuriyet'imizin temel ilkelerini, Türkiye'nin ihtiyaçlarını gözeterek sorumluluklar aldım; tutumlar sergiledim. Mesele millet, memleket olduğunda inandığım yolda yürümekten çekinmedim.

30 yıl boyunca kadın olarak zorluklarla, iftiralarla karşılaştım. Her devrin fırsatçılarıyla, ahlaksızlarıyla, zalimleriyle mücadele ettim. Zihnim de vicdanım da hep çok rahat oldu. Hiçbir zaman peşinden koştuğum kişisel çıkarım olmadı. Tutuklanacak tehditleri umurumda olmadı.

'ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM'
Ne zaman kısa vadede olmasa da zaman beni en nihayetinde her zaman haklı çıkardı. 28 Şubat'ta herkes korkudan susarken ölümle tehdit edilirken vesayetçilere karşı tutum aldım.

Türkiye göz göre göre ateşe atılmasın diye iktidar da dahil olmak üzere bizzat gittim söyledim. "Yapmayın, etmeyin, bu garabet de sizi vuracak" dedim. Ve haklı çıktım." "Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi sizi uçuruma sürükler" dedim. Ve haklı çıktım. "Milletle uğraşılmaz" diyerek hem ana muhalefeti hem iktidarı uyardım. Herkes sustuğunda bile milletin sesini haykıran oldum.

Benim için esas mesele benim haklı çıkmam değildi. Hukuksuzluğun beş yıl daha sürmemesiydi. Satın alınmışlara karşı bir mücadele yürüttüğümüzün farkındaydım. Taşın altına elini, gövdesini koyanların farkında olduğum gibi o taşın bizi ezmesi için çalışanların da farkındaydım.

Seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin elbette farkındaydım. Türkiye'nin alıştırılmış normallerinin dışında sadece söz söyleme sırasında değil bedel ödeme sırasında en önce karşınızda duruyorum.

Gündeme bomba gibi düşen kulis! Özgür Özel'in yerine İmamoğlu'nu getirelim Gündeme bomba gibi düşen kulis! Özgür Özel'in yerine İmamoğlu'nu getirelim

Bugün üzerimize düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. Duruşumuzu pazarlık masalarına meze ettirmiş olmamışımızla son kez karışınızdayım. Gönül rahatlığıyla son kez karşınızdayım. Allah herkese böyle veda etmeyi nasip eylesin. Çiçek bahçelerinden değil bu günlere mayın tarlalarından geçerek geldik.

'AMACIM TÜRKİYE'NİN 5 YILINI DAHA KAYBETMEMESİYDİ'
Rahmetli İnönü'nün bir sözü var; Tarih kürsüsünden halinizi seyrediyorum... İşte ben de bugün bu arkadaşları acıyarak seyrediyorum. Benim meselem, milletimizin çırak çıkmamasıydı. Adaletsizliğin, hukuksuzluğun 5 yıl daha hüküm sürmemesiydi, Türkiye'nin 5 yılını daha kaybetmemesiydi.

İYİ Partimizin güneşinde buluştuk. Sesi kısılan, sözü kesilen iftiraya uğrayanların sesi olduk. Esnafların, çiftçilerin, kadınların partisi olduk.

"Türkiye tarih yazacak" dedik, vatandaşların partisi olduk. Nasıl zulme uğradığımızı unutmayın. Yolluktan gelip nasıl ayakta kaldığımızı unutmayın. Şiddete maruz kalan kardeşlerimizi unutmayın. Ben unutmadım, unutmayacağım.

'YOLUNUZ, BAHTINIZ AÇIK OLSUN, ALLAHAISMARLADIK'
Tek kişi kalsam da bu mücadelen "Vaz geçmeyeceğim" dedim. Ben bu bedeli ödemeye razıyım. Yetim mağlubiyeti haksız bırakmadım. Başarısızlığı ben aldım, başarıyı siz yakalayın. Bugünden sonra bu evi siz koruyacaksınız, siz ayakta tutacaksınız. Bedeli ben ödedim, hesabı siz tutacaksınız. Yolunuz, bahtınız açık olsun, Allahaısmarladık.

Editör: Nigar Topcu