Merkez Bankası, son dönemde ekonomiye yönelik önemli adımlar atarak Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarının dönüştürülmesi için yeni kriterler belirledi. Bunun yanı sıra zorunlu karşılık oranını artırdı.

İyi Parti İzmir Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özlale ise sosyal medya paylaşımında, Merkez Bankası'nın faizleri artırma yaklaşımını gizlice uyguladığını ifade etti. Özlale, bu kararların enflasyonun altında seyreden faizleri normalleştirme amacına hizmet ettiğini belirtti. Öte yandan, bankaların tahvil fiyatlarının artmasının ve mevduat faizlerinin yükselmesinin beklendiği vurgulandı.

Özlale'nin sosyal medya hesabından paylaştığı KKM değerlendirmesi şu şekilde:

"Yeni alınan KKM kararları üzerine:

Ekonomi yönetimi KKM’den çıkışta ilk adımı attı. İlk olarak çok yüklü bir maliyete yol açan TL’den KKM’ye dönmüş hesaplara ağırlık veriliyor. Peki bu kararın olası sonuçları ne olacak?

1- Mevduat faizleri yükselecek. Peki, ne kadar yükselecek? İşte orada ticari kredilerin üzerindeki faiz sınırlaması önemli. Eğer bu sınırlama kalkmazsa, bankaların önereceği mevduat faizleri de sanıldığı kadar yüksek olmayacak.

2- Aslında burada bir açmaz da var: Eğer ticari kredi faizlerinin üzerindeki sınırlama kalkmazsa, bankalar yüksek mevduat faizi öneremeyecek, KKM sahibi de dövizi daha fazla talep edecek ve kur üzerinde bir baskı oluşacak. Sınırlama kalkarsa, ticari kredi faizleri yükselecek ve krediyle dönen şirketler önemli bir maliyetle karşılaşacak.

3- DTH üzerindeki ZK artırılmış olsa da her koşulda dövize (özellikle de hard currency) olan talep artacak.

4- Bu kararlarla bankalar devlet tahvillerine yönelecekleri için tahvil fiyatları artacak, faizleri düşecek. Tahvil faizlerindeki düşme ise sınırlı olur.

5- Şunu da not etmek gerekiyor: Ekonomi yönetimi bu kararlarla “Cumhurbaşkanı'na çaktırmadan faizleri artırma” yaklaşımına devam ediyor. Faizleri Merkez Bankası politika faizinden ibaret sayan Cumhurbaşkanı'nı kızdırmadan enflasyonun çok altında seyreden ve sürdürülebilir olmayan faizleri normalleştiriyor."

Editör: Nigar Topcu