Kayseri'de 5 yaşındaki kız çocuğunun Suriye uyruklu bir şahsın istismarına uğramasının ardından başlayan saldırılar çeşitli illere sıçradı. Yaşanan olaylar sonrası SOL Parti sığınmacılara yönelik saldırılar hakkında açıklama yayımladı.

“Bugün yaşanan krizin kaynağı göçmenler değil o insanları yurdundan eden emperyalist politikalar ve bugünkü AKP-MHP iktidarıdır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada çözüm önerileri üç başlıkta aktarıldı.

SOL Parti’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Esat’la görüşme kapısının açılmasının ardından Kayseri’den başlayarak başka illere de yayılan göçmenlere yönelik linç girişimleri, ülkemiz tehlikeli sulara sürüklüyor.

Tek adam rejimi, hem Suriye’yi parçalayan emperyalist müdahalenin tarafı olarak hem de sonrasında ABD ve NATO’nun istekleri doğrultusunda ülkeyi bir göçmen deposuna dönüştürerek bu krizi yaratmıştır.

Göçmenleri ucuz iş gücü olarak kullanan patronların sonuna kadar nemalandığı bu durum, aynı zamanda ülkemizde cihatçı çetelerin gettolar oluşturarak konuşlandığı bir başka riske daha kaynaklık etmektedir.

Öte yandan da hedef haline getirilen göçmenler kayıtsız, can güvenliğinden yoksun bir biçimde yaşamak zorunda bırakılmaktadır.

ABD, NATO ve AB’nin göçmen krizini kendinden uzak tutmak için maşa olarak kullandığı Türkiye, düzensiz, kontrolsüz, kayıtsız ve kitlesel göçün merkezi haline getirilmiş,  AB ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde bir göçmen hapishanesi olarak işlevlendirilmiştir.

Emperyalizmin ve AKP iktidarının suçlarının üzerine örten bu manipülasyonlarla göçmenleri hedef haline getirerek yaratılan bu ırkçı faşist düşüncelerin toplumda güç kazanmasına yönelik girişimlere izin vermeyeceğiz.

Göçmen krizinin çözümü cihatçı ve ABD güdümlü politikaların terk edilmesi, Suriye ile barışçıl bir ilişkinin kurulmasından geçiyor.

Geri dönüşün önünün açılarak, bu krizden çıkış kapısının aralanması ancak böyle başarılabilir.

Bugün öncelikle bu çatışma ortamı durdurulmalı, hedefte olan göçmenlerin can güvenliği sağlanmalıdır."

"3 ADIMDA DEMOKRATİK VE İNSANİ ÇÖZÜM MÜMKÜN"

SOL Parti'den yapılan açıklamada "Demokratik ve insancıl bir çözüm için atılacak adımlar" şu şekilde sıralandı:

1- AB ile yapılan tüm “Geri Kabul Anlaşmaları” iptal edilmelidir, üçüncü ülkelere göçün önü açılmalıdır.

Faizsiz evlilik kredisinde sıcak gelişme! 3 ilde daha uygulanacak Faizsiz evlilik kredisinde sıcak gelişme! 3 ilde daha uygulanacak

2- AKP, Suriye’de cihatçı güçlerle birlikte sürdürdüğü parçalama siyasetine son vermeli, Suriye’den tüm askeri güçler çekilerek, Suriye yönetimi ile barışçıl bir diplomasi ile insani bir geri dönüşün şartları oluşturulmalıdır.

3- Türkiye’ye yerleştirilen tüm cihatçı savaşçı güçler, savaş suçluları sınır dışı edilmeli, kitlesel ve kontrolsüz göçün önüne geçilmelidir. Göçmenler üzerindeki cihatçı çete hakimiyetine ve sermayenin sömürüsüne son verecek insani, demokratik ve sosyal bir program oluşturulmalıdır.

Editör: Nigar Topcu