İYİ Parti'de yerel seçim sonuçlarının beklenen başarıyı getirememesinin ardından Olağanüstü Seçimli Kurultay kararı alınmıştı. 

 5. Olağanüstü Kurultay'da genel başkanlığa aday olan isimler arasında Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, Grup Başkanı Koray Aydın, Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz bulunuyor.

Kurultayda adaylar oylama öncesi kendilerine verilen 30 dakikalık süre içerisinde açıklamalarda bulundu. Adayların açıklamaları şu şekilde:

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti’nin karşılaştığı sorunların aşılması için çaba sarf edeceğini belirterek, "Biliyorum derdiniz var, biliyorum kırgınlıklarınız var, biliyorum dargınlıklarınız var. Birleşmeli ve aşmalıyız. Onun için geliyoruz. Bu ülkede partimizi bekleyen ne kadar problem varsa aslında emin olunuz ki o problemler Türkiye’yi bekleyen problemlerdir. İYİ Parti’nin kurulduğu gün Türkiye’nin hangi derdi varsa bugün katlanmak suretiyle önümüze gelmiştir. Bu İYİ Parti’nin varlık gerekçesinin halen devam ettiğinin bir delilidir. İşte onun için söylüyoruz, ‘İYİ Parti’nin güneşi asla sönmeyecektir. Biz bazı yerlerde çok az oy aldık ama işte Nevşehir Belediye Başkanımız yüzde 52 oy aldı. Nevşehir gibi AK Parti’nin seçim kaybetmediği bir yerde şayet yüzde 52 oy alabilmeyi becerebiliyorsak bana sorarsanız İYİ Parti’nin oyu yüzde 5 değil yüzde 52’dir. Türkiye yorgundur. Parti devletleşmiş, devlet partileşmiştir. Yargı siyasallaşmıştır. Adalet askıya alınmıştır. Hukukun üstünlüğü arayışı yerine üstünlerin hukuku tercih edilmiştir. Nepotizm her yeri sarıp sarmalamıştır. Adam kayırmacılık, mülakatlarda yapılan usulsüzlükler gençlerimizin gelecek kaygılarını artırmıştır. İnsanlarımız yasadışı sığınmacıdan ve Türkiye’nin muhatabı olduğu göç ile büyük bir demografik sorunla tehditle karşı karşıya bırakılmıştır" dedi.

MEHMET TOLGA AKALIN'IN AÇIKLAMALARI

Mehmet Tolga Akalın ise seçmene 3 mesaj vermeleri gerektirdiğinin altını çizerek, "Güvenlik, özgürlükler ve hukuk, üçüncü olarak da refah alanında mesaj vermeniz gerekiyor. İYİ Parti'nin milliyetçiliği siyaset ve seçmen ihtiyaçlarının güvenlik alanına, İYİ Parti'nin demokratlığı siyaset ve seçmen ihtiyaçlarının özgürlükler ve hukuk alanına, İYİ Parti'nin kalkınmacılığı siyaset ve seçmen ihtiyaçlarının refah alanına tekabül ediyor. Milliyetçilik ve demokrasi, birbirinin olmazsa olmazıdır. Güvenlik ve demokrasi de birbirinin çelişeni değil, tamamlayanıdır. Milliyetçilikle demokrasiyi birbiriyle içselleştirip, demokratik milliyetçiliği inşa etmemiz lazım" diye konuştu.

CHP lideri Özgür Özel'den sert tepki! Bir partinin içindeki iki yönetici, işi baltalamak istiyor CHP lideri Özgür Özel'den sert tepki! Bir partinin içindeki iki yönetici, işi baltalamak istiyor

KORAY AYDIN'IN AÇIKLAMALARI

Koray Aydın, İYİ Parti'nin yerel seçimlerde aldığı oy oranı nedeniyle sarsıldığını belirterek, "Bu sarsıntıyı en az hasarla atlatabilmek için bir durum muhasebesi yapmamız elzemdir, kaçınılmazdır. Ne oldu partimizin oyları yüzde 4'lere geriledi. Elbette yerel seçimlerin dinamikleri farklı, elbette İYİ Parti'nin asıl oyu bu değil. Doğru bir değerlendirme yapmaz, acil bir müdahalede bulunmazsak, bu kötü tablo sürekli hale gelecek. Toplumun sesine, parti teşkilatlarımıza ve tabanımızın taleplerine kulak tıkayarak, asla ve asla siyaset yapılmaz. Kısaca, millete rağmen siyaset yapılmaz. Seçim sonuçlarından çıkarmamız gereken ilk ders budur. Sayın genel başkanımız, bu olumsuz tablonun farkındadır. Genel başkanımızın olağanüstü kurultay yolunu açmış olması ve kendisinin de aday olmaması, demokratik bir olgunluktur, örnek bir tavırdır. Şimdi sıra bizdedir, sizlerdedir, şimdi sıra iyilerdedir. Sizleri sadece İYİ Parti'nin genel başkanını belirleyecek delegeler olarak değil, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundaki ruhu temsil eden, cumhuriyetin ikinci yüzyılına yön verecek olan kadrolar olarak görüyorum" dedi.

GÜNAY KODAZ'IN AÇIKLAMALARI

Günay Kodaz da İYİ Parti’nin masa başında kurulmadığını belirterek, "İYİ Parti Türkiye'nin umududur. Bugüne kadarki emekleri için Sayın Meral Akşener'e teşekkür ediyorum. Partimizde mutlaka emek, liyakat, bilgi, istişare, çalışkanlık, sözünde durma hakim olmalıdır. Bu ülkede AKP'nin yaygınlaştırdığı biat kültürüne karşı kurulmuş bir partiyiz. Eleştirdiğimize benzememeliyiz. Maalesef partimizde birçok farklı ses susturulmuştur. Tek kadın adayı olarak kadın hareketi denilen partide sürekli yok sayıldım" diye konuştu.

Editör: Amine Ebrar