İngiltere'de onbinlerce doktor, İngiliz hükümetiyle aralarındaki sert ücret anlaşmazlığının kışa da yansıyacağına dair artan endişelerle Cuma günü dört günlük bir süre daha işsiz kaldı.

Doktorların kariyerlerinin ilk aşamalarındaki beşinci grevleri Salı sabahı saat 7'ye kadar sürecek. Grevdeki genç doktorlardan bazıları, devlet tarafından finanse edilen Ulusal Sağlık Hizmetindeki ilk işlerine sadece birkaç gün önce başladı.

Hastanelerde rutin işlerin çoğunu yapan ve çok uzun saatler çalışan genç doktorların eylemi, kaçınılmaz olarak güç durumdaki sağlık hizmetindeki birikmiş iş yüküne katkıda bulunacaktır. NHS'ye göre, iptal edilen veya yeniden düzenlenen prosedür ve randevuların sayısı, doktorlar işe dönene kadar 1 milyon sterline (1.27 milyar $) mal olacak şekilde 1 milyona ulaşacak.

Yaklaşık 75.000 kıdemsiz doktoru temsil eden İngiliz Tabipler Birliği, enflasyon hesaba katıldığında 2008 seviyelerine geri dönebilmek için %35'lik bir zam istiyor. Ancak hükümet onlara ek bir konsolide artışla birlikte yalnızca %6 teklif ediyor ve Başbakan Rishi Sunak daha fazla tartışma olmayacağı konusunda ısrar etti.

BMA'nın İngiltere doktor komitesinin eş başkan yardımcısı olan genç doktor Sumi Manirajan, meslektaşlarını her gün "tükenme noktasında" gördüğünü söyledi.

ABD'den Ukrayna'ya askeri yardım paketi ABD'den Ukrayna'ya askeri yardım paketi

“Tek istediğimiz, 2008 seviyelerine geri dönmek için maaşımız. 29 yaşındaki, Londra'nın kuzeyindeki University College Hastanesi dışındaki bir grev sırasında, "Maaş zammı istemiyoruz" dedi.

Üç yıldır kıdemsiz doktor olan Manirajan, "Arkadaşlarım bir yıllık hizmetin ardından NHS'den ayrıldı ve Avustralya'ya gittiler" dedi.

Hükümet ise maaş teklifinin adil olduğu ve maaş talebini karşılamanın Birleşik Krallık genelinde enflasyonu daha da artıracağı konusunda ısrar ediyor.

Hazine Bakanı John Glen, Sky News'e verdiği demeçte, "Hükümet olarak verdiğimiz ödeme anlaşmalarından sorumlu olmalıyız ve Independent Pay Review organını dinledik" dedi.

Avrupa'daki diğer ülkeler gibi Birleşik Krallık da, öğretmenlerden tren makinistlerine ve hemşirelere kadar işçiler, tüketici fiyatlarındaki keskin artışa ayak uyduran ücretler için baskı yaptığı için yıkıcı grevlerle karşı karşıya kaldı.

Geçen ay hükümet, yapılan teklifin ardından grev eylemlerini iptal etmeye karar veren bir grup olan öğretmenler de dahil olmak üzere milyonlarca kamu sektörü çalışanı için maaş artışlarını açıkladı - kendi durumlarında %6,5'ti.

NHS'de hükümetle maaş konusunda anlaşmazlığa düşen tek grup genç doktorlar değil. Danışman olarak bilinen radyograflar ve kıdemli doktorlar da son zamanlarda işlerinden ayrıldılar, ancak hemşireler, üyelerin bir başka grevi desteklemek için gerekli oy sayısını karşılayamaması üzerine grev eylemlerini sonlandırdı.