Adana'da, HDP ve Yeşil Sol Parti tarafından paylaşılan bir binaya kimliği bilinmeyen bir kadın tarafından yanıcı ve patlayıcı maddeler bırakıldı. Kadının kapı açılmayınca pet şişeleri kapının önüne koyarak kaçtığı belirtildi. Olay polise haber verildi ve olay yerine gelen ekipler, pet şişeler içindeki maddenin yanıcı ve patlayıcı olduğunu tespit etti.

HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, kadının 15 dakika merdivenlerde bekledikten sonra pet şişeleri bıraktığını ve binadan uzaklaştığını ifade etti. Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise Adana İl Örgütü'nde bir açıklama yapacaklarını duyurdu.

Bu saldırı girişiminden önce aynı binaya 18 Mayıs 2015 tarihinde IŞİD tarafından düzenlenen bombalı saldırıda 7 kişi yaralanmıştı.

Yeşil Sol Parti Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, saldırı girişimi saat 16:00'da gerçekleşti ve saldırgan parti binasından polise teslim edildi. Açıklamada saldırganın, polisin yönlendirdiğini ve saldırıyı kendisinin gerçekleştirdiğini kabul ettiği iddia edildi.

Yeşil Sol Parti'nin açıklaması şu şekilde:

"Adana İl Örgütümüze yanıcı madde ile yapılan saldırı girişiminde bulunan şahıs, saat 16:00'da etkinliğimiz olan Seyhan İlçe Örgütümüze de girmeye çalışmış ve oradaki arkadaşlarımız tarafından yakalanarak polise teslim edilmiştir. Şahıs, parti binamızda bulunan arkadaşlarımıza verdiği bilgide, kendisini polisin yönlendirdiğini belirtmiş ve saldırı girişiminde bulunan kişinin de kendisi olduğunu kabul etmiştir."

Editör: Nigar Topcu