31 Mart Yerel seçim sonuçları için geri sayım sürerken Hatay yerel seçim sonuçlarını etkileyecek büyük bir gelişme yaşandı. TİP'in Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gökhan Zan ses kaydı iddialarıyla gündem olduç TİP Gökhan Zan'ın adaylığını geri çektiğini duyurdu ama Gökhan Zan sonuna kadar aday olduğunu belirtti. Gökhan Zan mahkemeye giderek ayrıca ses kaydı için suç duyurusunda bulunarak iddiaları reddetti. 

Ses kaydında Gökhan Zan'ın bazı AK Partili yetkililerden 5 milyon dolar ve bazı talepleri olduğu duyuluyor. Ses kaydı Gökhan Zan'a mı ait yoksa deep fake mi ortaya çıkacak. Bu süreçte hiç konuşmayan TİP Genel Başkanı Erkan Baş sessizliğini Murat Sabuncu'ya bozdu. T24'te yayınlanan habere göre Erkan Baş böyle bir durumu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söylüyor. 

İŞTE ERKAN BAŞ'IN GÖKHAN ZAN SES KAYDI İÇİN AÇIKLAMASI:

Bundan sonrası gerçekten bizim sorumluluğumuz değil, mahkemeler karar verecek. Bundan sonra Gökhan Zan kendisine kumpas kurulduğunu iddia ediyorsa bunu ispatlayacak. Başka bir şey varsa bu açığa çıkacak. Belki başka partiler, başka insanlar için bunlar çok normal şeyler olabilir ama bizim kabul edebileceğimiz şeyler değil. Bunu da yurttaşlarımızla açıklıkla paylaşmayı bir sorumluluk olarak gördük. Şunu yapabilirdik; “görmezlikten, duymazlıktan” gelebilirdik. Belki o şantajlar başarıya ulaşırdı ve örneğin bunlar hiç yayımlanmayabilirdi, konuşulmayabilirdi ama biz bunu kendimize yakıştıramadık.

"BİZİM ARKADAŞLARIMIZA DA DEMİŞ Kİ..."

Tabii teknik ayrıntısına çok vakıf değilim. Bu kriminal inceleme sonucunda ortaya çıkacak ama “deep fake” dedikleri bir uygulamayla yapıldığını söylüyor ama kimi konuşmalarda da “Ben bu seçimi kazanamazsam da kendi geleceğimi düşünmem gerekir” gibi birtakım ifadeleri de bizim arkadaşlarımıza söylüyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurdu: Emeklilere özel çalışma geliyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurdu: Emeklilere özel çalışma geliyor

Burada birincisi seçimi kazanamamak durumu; bizim açımızdan buna göre bir plan yapılması zaten kabul edilebilir bir şey değil. İkincisi siyasi mücadele sırasında insanlar birtakım fedakarlıklarda bulunabilir, buna cüret ederek siyasete girilir zaten. Bir tavır alıyorsanız bunun hepimiz açısından belli bedelleri var ve bunu göze almak gerekir. Yani yanda bir kişisel ajanda tutmak doğru bir şey değil.

Editör: Hatice Kübra