CHP Yerel Yönetimler ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, birinci yılını dolduran deprem felaketiyle ilgili CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

İktidar Hiçbir Şey Söylemek İstemiyor

Zeybek, depremdeki kayıplarla ilgili açıklamaların tutarsızlığına dikkat çekerek, "Depremden sonra seçimlere kadar dönemin İçişleri Bakanı her ay farklı bir sayı açıkladı. İBB Başkan Adayı Murat Kurum, bir televizyon röportajında '130 bin yurttaşı kaybettik' dedi, sonra geri çekti. Sosyal medyadaki eleştirilerin etkisiyle bugünkü İçişleri Bakanımız açıklama yapmak zorunda kaldı. En son kayıp sayımız 53 bin 537. Kayıplar konusunda iktidar hiçbir şey söylemek istemiyor. Ancak cuma günü, kayıp ailelerinden bazıları toplanıp, 38’i çocuk 147 kişinin deprem sırasında kaybolduğunu belirterek yetkililerin konuya eğilmesini istediler" şeklinde konuştu.

Kars'ta korkutan deprem! AFAD'dan açıklama geldi Kars'ta korkutan deprem! AFAD'dan açıklama geldi

Enkazlar Hala Duruyor

4 milyondan fazla insanının ya bölgeyi terk etmiş ya da konteynerlere sığınmış durumda olduğunu söyleyen  Zeybek, “Konteynerlerde ne kadar süre kalınabilir? Durum çok vahimdir ve afet konutlarının bir an önce bitirilmesi gereklidir. Bakan Yerlikaya enkaz kaldırma işleminin yüzde 88’inin tamamlandığını söylemektedir. Bu bilgilere göre 33 bin 800 binanın enkazı hala duruyor” dedi.

Gereken Süre 10 Yıldan Fazla Olacaktır

Gökan Zeybek, Erdoğan’ın depremin ilk gününden bu yana değişen açıklamalarını 'geri vites' olarak değerlendirerek, "TOKİ’nin yayınladığı afet konutu projeleri bilgilerine göre 11 ilde projelendirilmiş konut sayısı 113 bin 742’dir. Bu durumda inşaatı devam eden konut sayısı ilan edilen konut sayısının yüzde 21’dir. Dahası bu projeler arasında henüz tamamlanabileni yoktur. Tamamlanmaları en az bir yılı bulacaktır. Yani, işin beşte birinin tamamlanması iki yıl sürecektir. Bu durumda yapılacağı söz verilen 536 bin konutun tamamlanması için gereken süre 10 yıldan fazla olacaktır" dedi. Zeybek, Erdoğan'ın Mart 2023'teki açıklamalarını hatırlatarak, "Cumhurbaşkanı diyor ki 'sadece Defne'de 26 bin 261 konut yapacağız'. TOKİ diyor ki '3 bin 69’una başladık.' Çok moral bozucu bir tablo" ifadelerini kullandı.

AK Parti Depremlerin Sorumlusudur

Gökan Zeybek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 Şubat'ta yaptığı "Merkezi yönetim ile yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez" sözlerini değerlendirerek, "Deprem bölgesindeki AKP’li belediyelerde neden afet konutları teslim edilemedi?" sorusunu sordu. Zeybek konuşmasına şu şekilde devam etti: "20 yıl içinde Erdoğan’ın giderek kendisiyle özdeşleştirdiği devlet; AK Parti devleti, rant kaygısıyla; zemin etüdü şartı aramadan, ihaleye girenlerin aynı zamanda denetim yapmasına fırsat vererek, 6 Şubat’ta meydana gelen ve onbinlerce insanı öldüren, daha fazlasını yaralayan, işsiz, evsiz, sakat bırakan, esnafın elinden malzemesini, ekmek teknesini alan, büyük depremlerin sorumlusudur."

Editör: Şevval Başçakır