Süleyman Soylu’dan ‘sokak hayvanları’ isyanı! Süleyman Soylu’dan ‘sokak hayvanları’ isyanı!

Artı TV ve Artı Gerçek’in kurucu yayın yönetmeni Başlangıç, bir süredir tedavi gördüğü Almanya’nın Köln kentindeki üniversite hastanesinde gece saat 01:15’te hayatını kaybetti.

Başlangıç, özellikle 1990’lı yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan hak ihlallerine karşı dikkat çeken haberleriyle tanınmıştı.

CELAL BAŞLANGIÇ KİMDİR?

Celal Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1975’te Ege Ekspres gazetesinde başladı.1981-1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazıişleri Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal’in kurucuları arasında yer aldı.Başlangıç T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi sitelerde yazdı.

Hak temelli gazeteciliğin Türkiye'deki öncülerinden olan Başlangıç, siyaset ve medya üzerine yazdığı eleştirel yazıları ile de demokrasi ve basın özgürlüğü mücadelesinin önemli isimlerinden biriydi.

90'lı yıllarda olduğu gibi 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL dönemindeki karanlıkta da gazetecilikte ısrar eden Başlangıç, KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla 2016 yılında başlatılan bir günlük "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı gerekçesiyle 13 gazeteci ve yazar hakkında açılan davada yargılandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019 yılında Başlangıç'a ‘propaganda’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Daha sonra Yargıtay Başsavcılığı, davanın temyiz aşamasında 2022 yılında verdiği tebliğnamede cezanın bozulmasını isteyecekti.

2017 yılının başında Almanya'ya giden Başlangıç, Türkiye'de kurma çalışmalarına başladığı Artı TV ve Artı Gerçek internet sitesini Almanya'da kurdu. Başlangıç, Artı TV'nin açılışında televizyon ve internet gazetesi çalışmalarını uzun bir süre önce Türkiye’de başlattıklarını belirterek, “Ancak siyasi gelişmeler, basına yönelik saldırılar nedeniyle bir anda kendimizi Köln’de bulduk” demişti.
Başlangıç hakkında, genel yayın yönetmeni olduğu gerekçesiyle Artı Tv de yer alan haber ve yazılar nedeniyle çok sayıda soruşturma açıldı. 

KÖYLÜLERE DIŞKI YEDİRİLMESİ GİBİ BİR DÖNEM DAMGA VURAN HABERLERE İMZA ATTI

Yaptığı binlerce haber arasında en önemlilerden biri 1989'da Cizre'nin Yeşilyurt ilçesinde askerlerin köylülere dışkı yedirdiğine ilişkin haberiydi. Cumhuriyet gazetesinde haberinin yayınlanmaması üzerine istifa edeceğini belirten Başlangıç, daha sonra haberinin manşetten girmesini sağlamış ve bu sarsıcı haber Kürt sorununun sembollerinden biri haline gelmişti. Başlangıç, ısrarlı takibiyle sorumluların ceza almasını sağladığı habere ilişkin Bianet'teki yazısında, şöyle demişti:

"Aslında güvenlik güçlerinin, Kürt köylülerine ilk dışkı yedirme olayı değildi bu, ama olay gerçekleştikten hemen sonra, sıcağı sıcağın yazılan, uzun bir mücadele süreci sonucunda sorumlusunun mahkum edildiği ilk olaydı bu. Her ne kadar gerek ulusal, gerekse de uluslararası hukukta haberimizin doğruluğu tescil edilse de bugüne kadar verilen her brifingde hem Genelkurmay'ın koridorları, hem de kulaklarım çınladı hep 'vatan haini' diye."

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın ‘Kanlı Bilmece’, ‘Hayatın Rengi Gökkuşağı‘, ‘Hayata Söylenmiş Şarkılar’, ‘Korku Tapınağı’, ‘Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar’ isimli kitapları bulunuyor.

TGC: ''CELAL BAŞLANGIÇ'IN AİLESİNE VE BASIN TOPLULUĞUMUZA BAŞSAĞLI DİLİYORUZ''

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Başlangıç’ın ailesine başsağlığı diledi:

“Uzun yıllar mesleğimize başarıyla hizmet veren üyemiz Celal Başlangıç’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.”

Editör: Gülşah Yıldız